Detaljni pregledi novorođenčeta obavljaju se u porodilištu. Sa navršenih mesec dana beba prelazi u nadležnost doma zdravlja.

1. Patronažne posete u kući obavlja patronažna sestra, po potrebi pedijatar. One obuhvataju: pet poseta babinjari i novorođenčetu od prvog dana po izlasku iz porodilišta i dve posete odojčetu (sa 5 i 9 meseci), odnosno četiri  posete odojčetu sa rizikom po razvoj.

Kontrolni ultrazvučni pregledi kukova

se obavljaju prema potrebi, bar još jednom do navršenog šestog meseca.

2. Sistematski pregledi u dečjem dispanzeru obavljaju se po utvrđenom redu od momenta kada beba prestaje da bude novorođenče i postaje odojče (posle navršenih 28 dana od rođenja).

Uzrast: mesec dana

Kada napuni mesec dana beba bi trebalo da ima svoju zdravstvenu knjižicu i sa njom i listom za novorođenče se prijavljuje u dečji dispanzer kod izabranog pedijatra. Prvi pregled je najvažniji i obavlja se u savetovalištu za zdravu decu. Tom prilikom se bebi otvara zdravstveni karton i upisiju podaci iz lista za novorođenče. Medicinska sestra meri bebu i podatke (telesna masa, dužina i obim glave) upisuje u grafikone rasta. Lekar se, pregledom dokumentacije, informiše o zdravstvenom stanju majke i deteta i uzima anamnezu o toku trudnoće i porođaja, a zatim obavlja detaljan pregled bebe.

Ona, potom, dobija drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B i uput za ultrazvučni pregled kukova koji treba obaviti u narednih mesec dana, poželjno do uzrasta od šest nedelja. U razgovoru sa majkom, lekar daje savet o nezi i ishrani i ukazuje na značaj dojenja, širokog povijanja i vitaminske profilakse.

Uzrast: 2 meseca

Pri ovom pregledu ponavljaju se antropometrijska merenja (telesna masa, dužina i obim glave) i detaljan lekarski pregled bebe. Zatim ona dobija sledeće vakcine:

■ prvu dozu vakcina: DI TE PER (difterija, tetanus, veliki kašalj), POLIO (dečija paraliza) i HIB (hemofilusom influence B izazvane infekcije) ili umesto ove tri - prvu dozu petovalentne vakcine (koja je kod nas fakultativna i plaća se),

■ treću dozu vakcine protiv hepatitisa B ako je majka bila HBs pozitivna tokom trudnoće.

PageBreak

Uzrast: 3- 3,5 meseci (u praksi se obično obavlja sa 3,5 meseca zbog vakcinacije)

Posle antropometrijskih merenja i detaljnog lekarskog pregleda bebama koje imaju indikaciju uzima se krvna slika, a zatim nastavlja vakcinacija drugom dozom DI TE PER, POLIO i HIB

Kontrolni lekarski pregledi

se sprovode radi praćenja rasta, razvoja i uhranjenosti, kao i uvida u stepen sanacije patološkog stanja otkrivenog pri sistematskim ili drugim pregledima - i to po oceni lekara, a po pravilu najmanje tri puta u toku prve godine života.Kod rizične odojčadi, i one sa otkrivenim poremećajima - kontrolni pregledi se rade češće, prema indikacijama. Posle svakog pregleda slede kontrolni pregledi, sa rezultatima traženih analiza i pregleda.Za svako odojče, kod koga se na sistematskom ili kontrolnom pregledu u savetovalištu otkriju bilo kakvi poremećaji, pedijatar konsultuje odgovarajuće specijaliste radi utvrđivanja dijagnoze, terapije i sprovođenja mera korekcije, uz obavezno praćenje postignutih rezultata.

vakcine ili umesto ove tri - drugom dozom petovalentne vakcine.

Uzrast: 5 meseci

Nakon kontrolnog lekarskog pregleda sledi treća doza DI TE PER, POLIO i HIB vakcine ili umesto ove tri - treća doza petovalentne vakcine.

Ovo je vreme za savet o uvođenju nemlečne hrane, ukoliko to do sada već niste učinili. Vaše mleko će biti dovoljno još najviše mesec dana, pa se polako treba pripremati za proširenje jelovnika.

Uzrast: 6 meseci

Polovina prve godine je trenutak za proširenje ispitivanja. Nakon antropometrijskih merenja i detaljnog lekarskog pregleda, bebi se kontroliše krvna slika. Ukoliko još uvek nije u stanju da pravilno gleda, već se održava razrokost koja se do ovog uzrasta toleriše, pedijatar je upućuje oftalmologu. Od vakcina dobija treću dozu protiv hepatitisa B.

U drugoj polovini prve godine, posete savetovalištu više nisu tako česte.

Uzrast: 9 meseci

Antropometrijska merenja i detaljan lekarski pregled bebe se dopunjuju kontrolom krvne slike, ako postoji indikacija. Obavezna je provera BCG ožiljka.

U slučaju da ga nema ili je nedovoljan, ponavlja se BCG vakcinacija.

Uzrast: 12 meseci

Sa godinu dana je vreme da se sagleda šta je beba postigla do tada u pogledu psihomotornog razvoja. Ovoga puta će bebu verovatno izmeriti u stojećem položaju. Lekar će je, ponovo, detaljno pregledati, zanimajući se, posebno, za veštine kojima je dete ovladalo. Sledi redovna kontrola krvne slike, a kod dece HBs pozitivnih majki i četvrta doza vakcine protiv hepatitisa B.    

PageBreak

3. Skrining testovi

Pod skriningom (screening = odabir, probir) se u medicini podrazumeva centralizovan program sistematskog traganja za izvesnom bolešću -

Ciljani lekarski pregledi

se obavljaju kod upućivanja svakog deteta u predškolsku ustanovu i druge vidove kolektivnog boravka (klinički pregled, krvna slika, eventualno bakteriološki testovi). Posle odsustva dužeg od 7 dana je obavezan klinički pregled, a ostali prema indikacijama.

unutar određenog dela populacije nekog većeg regiona, obično države, sa ciljem da se bolest otkrije pre pojave kliničkih simptoma, kada još može da se sprovede uspešno lečenje.

U prvoj godini života, obavljaju se skrining pregledi za detekciju:

urođenih poremećaja metabolizma (fenilketonurija i hipotireoza) - trećeg do petog dana po rođenju, u porodilištu,

razvojnog poremećaja kuka - klinički pregled u porodilištu, a ultrazvučni do navršenih šest nedelja života,

anemije u šestom mesecu (krvna slika),

poremećaja vida (Cover test za otkrivanje razrokosti) i sluha - jednom u toku prve godine života.

Veoma je važno da svoju bebu redovno nosite na pregled u savetovalište, gde ćete moći da pitate sve što vas interesuje ili brine u vezi nege, ishrane i drugog. Pošto imate pravo da izaberete pedijatra u svom domu zdravlja, pre prve posete dispanzeru se raspitajte kod prijatelja - koga vam preporučuju.

Sa pedijatrom ćete se viđati često, sve do polaska deteta u školu, a on će vremenom steći uvid ne samo u stanje vašeg deteta, već i njegovog najbližeg okruženja. 

I, na kraju, ne zaboravite Dežurni centar "Halobeba" - čiji stručnjaci putem telefona (brojevi su utisnuti na Listu za novorođenče dobijenom u porodilištu) odgovaraju na vaša pitanja 24 časa dnevno, 365 dana u godini.

Prim. dr Maja Skender, pedijatar