Fiziološka žutica kod beba je normalno stanje, koje se javlja u sklopu prilagođavanja bebinog organizma na novonastale uslove života. Najčeše se javlja drugog ili trećeg dana po rođenju, a prepoznaje se po žutim beonjačama i blago žućkastom tenu bebe. Kojom brzinom će se ovaj proces odvijati, zavisi od količine bilirubina (žučne boje), kapaciteta jetre da ga preradi i prohodnosti žučnih puteva. Jetra novorođenčeta, a naročito nedonoščeta, nije dovoljno zrela da može da otkloni višak bilirubina. Organizam ga se, inače, oslobođa putem stolice. Srećom, procesi koji se odvijaju u organizmu bebe, naročito u crevima, svakim danom sve više čine da se fiziološka žutica krajem prve nedelje spontano povlači.
Što se tiče prevencije, pomaže stavljanje bebe na dojku odmah posle porođaja, kao i dojenje na zahtev, kako bi što pre počelo izlučivanje viška bilirubina preko stolice.
Većina novorođenčadi "pregura" žuticu bez ikakve terapije. Međutim, ako žutica ostane do desetog dana života, ili ako je beba jako pospana i nerado sisa, obratite se lekaru.
Pored fiziološke, postoji i patološka žutica.Srećom, ona je daleko ređa. Može da bude izazvana brojnim faktorima, i svakako zahteva lečenje!
Anđelka Kotević, viša medicinska sestra, šef službe "Halobeba"u Gradskom zavodu za javno zdravlje
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna