Loša navika "grickanja" je postala čest uzrok gojaznosti kod dece, što povlači rizik od kardiovaskularnih bolesti, pre svega hipertenzije (visokog krvnog pritiska), dijabetesa, osteoporoze, karijesa...
Danas se mnoge od navedenih bolesti, do nedavno uglavnom vezane za stariju populaciju (poznate kao "staračke"), nazivaju pedijatrijskim bolestima, jer imaju korene u najranijem detinjstvu.
Nažalost, gojaznost dece poprima epidemijske razmere. Ovaj problem nastaje zbog preteranog unosa masti i šećera, kao i manjka fizičke aktivnosti. Šećeri brzo ulaze u krv, izazivajući povećano lučenje hormona insulina, tako da brzo oslobađaju energiju. Međutim, posle uzimanja hrane bogate šećerima - brzo pada nivo glukoze u krvi, što povećava potrebu za slatkišima, pa nastaje začarani krug. Slatkiši obiluju energijom, ali su siromašni vitaminima, mineralima i antioksidansima.
Grickalice smanjuju koncentraciju
Sa druge strane, konzumiranjem slanih grickalica se unosi previše zasićenih masnih kiselina, a to dovodi do pada koncentracije, osećaja umora i pospanosti. Istovremeno, organizam ostaje uskraćen za hranljive materije koje su neophodne za njegovo svakodnevno funkcionisanje.
Deca svih uzrasta konzumiraju mnogo više grickalica nego što su to činili mališani u prošlosti. Statistike pokazuju da deca u uzrastu od pet do dvanaest godina - desetinu potreba u ugljenim hidratima podmire slatkišima. Sva novija istraživanja ukazuju na povećan unos grickalica bogatih kalorijama, a niskih nutritivnih kvaliteta (ovoj grupi pripadaju čips, smoki, razni obojeni krekeri, gotovi slatkiši...). To je koncentrovana hrana: mnogo bogatija energijom, mastima i kalorijama - nego užine dece pre dvadeset godina.
Užina nisu grickalice
Grickalice se uključuju u dečju ishranu vrlo rano, kao neka vrsta užine - pa, na izvestan način, roditelji deci čine lošu uslugu. Svakako, užina je potrebna u njihovoj ishrani, ali je hrana koja se u tu svrhu koristi često neadekvatna.
Naime, ona ne obezbeđuje onoliko hranljivih sastojaka koliko bi trebalo, a pretrpana je kalorijama. Pre nego što nauče da hodaju, neki mališani već razvijaju loše nutritivne navike, slične navikama odraslih: previše masti, šećera i soli, a premalo voća i povrća.
Još pre prvog rođendana, deci se u ishranu uvode slatkiši, slani krekeri ili smoki. Neki nutricionisti smatraju da deca grickaju između obroka zbog oskudnih glavnih obroka, a da bi roditelji trebalo da ponude kvalitetniju užinu. Takođe, mnogi roditelji podležu molbama svoje dece - pa, ako dete nešto želi, bude mu odmah udovoljeno. Međutim, ono što je dete videlo na televiziji ili u samoposluzi, ne mora odmah da bude kupljeno.
Prazne kalorije
Kuhinjski ormari i ostave su često napunjeni raznim slatkišima, čokoladnim bananicama, čipsom... No, bolje je kućne ostave snabdeti voćem, integralnim keksom i grisinama, a samo ponekim slatkišem.
Uostalom, ne nazivaju se grickalice bez razloga - "prazne kalorije", jer označavaju hranu sa obiljem masti, šećera i soli (što je u disproporciji sa optimalnim nutritivnim nivoom).
- Čips je pravi predstavnik "praznih kalorija", napravljen od tankih listova krompira, prženih u dubokoj masnoći, naknadno posoljen. Sadrži hidrogenizovana biljna ulja, loše masti koje podižu nivo lošeg holesterola u krvi i povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti. Gledano sa svetlije strane, čips je bogat vlaknima.
- Slani štapići i perece ne sadrže masti, za trećinu su manje kalorični od iste količine čipsa, dok integralni sadrže i vlakna.
- Gotovi slatkiši sadrže veliku količinu i masti i šećera.
Većina ovih proizvoda sadrži takozvane prelazne masti, koje se dobijaju procesom dehidrogenacije (postupak oduzimanja vodonika) iz biljnih ulja, da bi postale čvrste. U organizmu oslobađaju slobodne radikale, koji imaju višestruko štetnu ulogu - kako u oštećenju imunog sistema, tako i u degenerativnim procesima i mnogim metaboličkim poremećajima.
Grickalice koje sadrže kikiriki - mogu da izazovu alergijske reakcije (najčešća posle alergije na kravlje mleko i jaja), pa je to glavni razlog da se ne preporučuju deci koja imaju neku od alergijskih manifestacija kao što su ekcem, alergijski rinitis ili astma.
Međutim, i pored apela nutricionista, ova hrana je zauzela "svoje mesto". Jer, ona izaziva zadovoljstvo, podesna je za korišćenje u skoro svim prilikama, i... neodoljivog je ukusa.
Koje su zdrave zamene za grickalice saznajte na sledećoj strani...
Ipak, grickanje može da bude i zdravo, ako unapred planirate namirnice koje će dete da jede između glavnih obroka. Bolje je da u međuvremenu pojede nešto zdravo (na primer: voće, krekere od integralnog brašna i nemasni jogurt, musli pločice...), nego da pregladni i jede šta god mu se nađe pri ruci.
Isključivo male porcije
Grickalicama ima mesta u ishrani dece, pod uslovom da je to mesto malo. Naime, one su ponekad važne "za dušu", pa se zato ne preporučuje lišavanje deteta u potpunosti. Grickalice ne smeju da dobiju karakter "zabranjenog voća". Jer, ono što je zabranjeno, postaje više željeno, i zbog toga se konzumira u svakoj mogućoj prilici.
Kako ćemo biti sigurni da smo postigli "malu meru"? Dete može povremeno da konzumira čips i industrijski napravljene slatkiše, uz hranu koja je preporučena piramidom ishrane. Bilo bi dobro da se u vašem domu uspostave "standardi" za grickalice - da se ne jedu stalno, već ponekad (za rođendane, praznike, tokom putovanja, van kuće...). To, u svakom slučaju, može da smanji tenziju između dece i roditelja.
Na kraju, ne brinite ako vaše dete neki put za obrok uzme samo grickalice, ili se opredeli samo za kolač ili sladoled. Ali, to ne sme da postane pravilo. Sve mora da ima svoju pravu meru.
Skriveni neprijatelji
Polovina britanske dece ima naviku da svakodnevno pojede po pakovanje grickalica, što odgovara količini od pet litara ulja godišnje (uobičajeno pakovanje grickalica od 35 grama sadrži čak 1,25 kašičica ulja), upozorila je Britanska fondacija za srce. Ovi podaci su objavljeni u okviru kampanje za upoznavanje javnosti o "skrivenim" količinama soli, masnoće i šećera u svakodnevnoj ishrani...
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna