Moderne generacije roditelja sigurno se ne bi složile s tezom da bi deca trebalo da se igraju noževima ili da idu u potragu za divljim životinjama i to samo zato što te stvari smatraju izuzetno opasnima, a u svom vaspitanju žele da speče upravo to - da deca riizikuju.
Nazovimo ih helikopter roditeljima, tigar roditeljima, medvedima, srnama ili kako već - svejedno je, a dok god svojoj deci ne dozvoljavaju da na svojoj koži osete greške, da rizikuju i tako spoznaju opasnost, ostaće roditelji koji će od svoje dece da naprave polusposobne ljude.
Decu kojoj će i s 12 godina morati da pomažu kao da su petogodišnjaci.
I ne govorimo tu samo o nemogućnostima da se deca s pogrešne strane popnu na tobogan ili balansiraju na ivici trotoara, jer većina današnje dece ne sme da radi čak ni to bez da se roditelji doslovno ne trese pored njih - od besa ili panike.
Donosimo vam zato jednu zanimljivu priču poznatog avanturiste, pisca i voditelja Bera Grilsa koji smatra da se deca svakodnevno moraju suočavati s rizicima kako bi na ličnom iskustvu naučili kako da prožive opasnost na siguran način. Stvar je prakse i učenja, a ne izbegavanja jer život nije skrivanje od opasnosti već nošenje s njima na najsigurniji mogući način.
Da se on pita, a ove su teze preneli brojni svetski mediji, deca bi već u najranijem uzrastu trebalo da budu upoznata s oštrim noževima, paljenjem vatre, prelascima preko divljih reka i uopšteno, važnim metodama preživljavanja. Od najranijeg uzrasta!
Deca se rađaju s instinktima za suočavanje s opasnostima, ali se oni s vremenom gase ukoliko se ne koriste. Deca postaju smotana, bez osećaja za opasnost, jer su prezaštićena. Iako se taj instinkt nikada neće izgubiti pa da se dete slučajno i ubode na oštar nož ili malo iseče makazama - ne bi im se dogodilo ništa strašno osim što bi spoznali opasnost i u buduće više pazili da ne ponove istu grešku.
Na greškama se uči, isto kao i na iskustvu, a koliko će dete biti iskusno zavisi prvenstveno od toga koliko će im roditelji to dozvoliti.
Nastavak na sledećoj strani...
Jedna od zanimljivih stvari koje je Ber Grils rekao na tu temu jeste i činjenica da su ljudi pre stotinak godina svojoj deci slobodno davali da barataju noževima i pale vatru jer je to tada bilo normalno i često potrebno.
Današnja deca pak ni sa 10 godina još ne znaju da odesku normalnu krišku hleba i propisno se nahrane te su isto tako prilično nesposobna da sama pređu preko veće ulice. I to ne samo zato što im to roditelji ne daju, pa sami nisu imali prilike iskusiti već zato što se današnja deca toga panično boje. A taj su im paničan strah usadili upravo roditelji.
Rizici su deo života i nije poenta naučiti kako ih izbeći već se s njima suočiti na siguran način. A to se ne može naučiti bez ličnog iskustva.
A kada već govorimo o rizicima na koji su deca spremna, ako im roditelji dozvole, naravno, donosimo vam i spisak koji je Ber Grils sastavio kao svojevrsnu "must have" tablicu koju bi svako dete trebalo da prođe do 11 godine života.
Koliko od toga je prošlo vaše dete?
1. Penjanje po drveću
2. Penjanje i trčanje uz i niz brdo
3. Kampovanje u divljini
4. Kopanje jazbina
5. Igranje na kiši
6. Pecanje mrežom
7. Jedenje voćki s drveta
8. Igranje s oštrim predmetima
9. Traženje blaga
10. Igranje s blatom
11.Igranje u potoku - građenje brane
12. Jurnjava na skejtbordu
13. Sankanje na brdu
14. Zakopavanje u pesku
15. Balansiranje na deblima/gredama/ogradama
16. Ljuljanje na lijanama
17. Branje i jedenje jestivih šumskih bobica
18. Borba s vetrom
19. Izrada sviraljke od vlasi trave
20. Izrada sviraljke od grane
21. Potraga za kostima i fosilima
22. Posmatranje izlaska sunca
23. Penjanje na planinu
24. Kupanje u reci
25. Hranjenje ptica iz ruke
26. Hvatanje svitaca
27. Hvatanje leptira mrežom
28. Traženja žaba
29. Traganje za divljim životinjama
30. Dozivanje sova
31. Hvatanje rakova
32. Boravak u prirodi po noći
33. Sadnja namirnica, briga o njima i konzumacija vlastitih plodova
34. Noćno kupanje
35. Rafting, kanuing
36. Paljenje vatre šibicama
37. Orijentacija u prirodi uz pomoć karte i kompasa
38. Kuvanje na vatri
39. Penjanje po stenama
40. Penjanje i spuštanje uz pomoć užeta
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna