Na jednoj strani je mišljenje da veća razlika manje remeti porodični život, a i troškove je lakše raspodeliti na veći broj godina. Na drugoj je uverenje da će, ukoliko je manja razlika između dece, među njima da bude prisniji odnos. A život nam pokazuje da za starije mame velika razlika nije preporučljiva opcija, dok za mnoge od nas - mala "nezgoda" ne ostavlja mnogo prostora da biramo!
Kakav će efekat imati dolazak "nove" bebe kada je u pitanju prvo dete, i kako razlika u godinama utiče na njegov mentalni razvoj? Koja je idealna razlika između rođenja mališana, i koje su prednosti i mane?
JEDNOGODIŠNJAK
Velika prednost male razlike u godinama je ta što će vaše dete od samog starta da ima druga za igranje!
Biće vam lakše da odgajate novu bebu, s obzirom da ste nedavno kroz sve to prošli i niste imali vremena da "zaboravite". Uhvatili ste zalet, znate sve prednosti i mane, što vam pomaže da se lakše organizujete. A kao rezultat toga, imate više vremena da se posvetite starijem detetu. Osim toga, dete u uzrastu od godinu dana još nije postalo svesno svog "jedinstvenog" položaja u porodici, tako da ne postoji velika mogućnost da bude ljubomorno.
Međutim, možda će za vas predstavljati teret da se borite sa duplim pelenama i ponovnim neprospavanim noćima. Možda ćete osećati grižu savesti jer nemate dovoljno energije da se u potpunosti posvetite starijem detetu, ili će vam biti žao što mu niste ostavili dovoljno vremena da uživa u vašoj potpunoj pažnji.
Kada imate decu između kojih je mala razlika, može vam se desiti da sebe hvatate kako ih neprestano poredite - koje je prvo prohodalo, progovorilo, počelo da koristi nošu...
Šta možete da uradite?
Nemojte previše pažnje da obraćate na kućne poslove, ili potražite pomoć kako biste imali dovoljno energije da se bavite decom.
Kada je u pitanju jednogodišnjak, ne možete biti sasvim sigurni da li ste za njega odvojili baš dovoljno vremena. Zato se potrudite da mu posvećujete što više pažnje. Svojim postupcima mu stavite do znanja da još uvek zauzima specijalno mesto u vašem životu, tako što ćete da provodite određeno vreme potpuno sami. Izbegavajte poređenja, jer time možete podstaći nesigurnost kod deteta.
DVE DO TRI GODINE
Istraživanja su pokazala da najveći rivalitet među braćom postoji kada je između njih razlika - dve godine.
U uzrastu od dve godine, dete se nalazi na veoma važnoj prekretnici u razvoju. Upravo je počelo da se osamostaljuje i da formira svest o sebi, kada se odjednom pojavljuje nova figura - koja preti da ukrade njegovu poziciju i svu pažnju koja je samo njemu pripadala. To može ozbiljno da uzdrma njegovo samopouzdanje.
Može se desiti i da dvogodišnje dete počne regresivno da se ponaša kada mlađi brat ili sestra dođu na svet. U tom slučaju će tražiti da se prema njemu odnosite kao prema bebi - npr. da nosi pelene (koje je već prevazišlo), ili da pije iz flašice iako je odavno počelo da upotrebljava šolju.
Međutim, dve do tri godine je još uvek dovoljno mala razlika da vaša deca postanu savršen par za igru i druženje do kraja života. Dolazak nove bebe na svet za prvo dete može da predstavlja novinu koja će da stimuliše njegov razvoj. Uostalom, nakon dve ipo godine, dete je dovoljno veliko da može pomalo i da pomaže oko bebe - da donese pelenu, ili da praveći grimase zabavlja malog brata ili sestru.
Šta možete da uradite?
Ohrabrite starije dete da pomaže oko bebe, kako se ne bi osećalo zapostavljenim. Ukoliko je nezainteresovano, nemojte da ga terate, možda mu je potrebno malo vremena.
Nemojte da organizujete velika "događanja" vezana za dolazak nove bebe. To bi moglo da izazove dodatnu pometnju u "mikrokosmosu" starijeg deteta. Odložite nošu i upis u obdanište za nekoliko meseci.
Ohrabrujte mališana umesto da ga opominjete. Ukoliko je pogođen rođenjem bebe, potrudite se da mu nikad ne kažete: "Nemoj to da radiš bebi!", već: "Beba voli kada je nežno maziš po glavi".
Ili: "Hajde da budemo tihi kao mišići kako se beba ne bi probudila".
Udovoljite detetovom regresivnom ponašanju neko vreme. Dopustite mu da pije iz flašice ili da nosi pelenu ukoliko insistira. Nikako mu nemojte reći: "Prestani da se ponašaš kao beba!" Umesto toga, pohvalite ga kada se ponaša kao veliki dečak.
Odvojte deo vremena u toku dana kada ćete da se igrate samo sa njim. Odvedite ga u park, ili mu čitajte priče kad beba spava...
ČETIRI GODINE I VIŠE
Stručnjaci kažu da u uzrastu od četiri godine - dolazak nove bebe na svet ne predstavlja pretnju za samopouzdanje deteta. Ono će morati da se pomiri sa činjenicom da više nije centar roditeljske pažnje, ali mu to u ovom uzrastu neće tako teško pasti, pošto je steklo sigurnost kada su u pitanju ljubav i njegovo mesto u porodici. Zapravo, može se očekivati da će pre biti zadovoljno i ponosno kada dobije brata ili sestru.
Duži vremenski period između dva porođaja će omogućiti da se oporavite od neprospavanih noći, tako da ćete novu bebu moći da odgajate sa mnogo više energije. Ali, manje su šanse da će vaša deca biti previše bliska. Postoji generacijska razlika između bebe i deteta koje je staro četiri godine i više. Starije dete će pre imati ulogu starijeg brata ili sestre nego kompanjona za igru. Imaće različite drugove, igraće se drugačijim igračkama i voleće potpuno drugačije stvari.
Šta možete da uradite?
Nemojte od svog starijeg deteta da očekujete previše kada je čuvanje bebe u pitanju. Imajte na umu da je i ono još uvek dete. Ono može da bude od velike pomoći, ali je i njemu potrebno mnogo ljubavi i maženja.
Trudite se da ga nagradite tako što ćete mu posvetiti posebnu pažnju, provodeći deo vremena samo sa njim. Mali džeparac i dozvola da bar malo kasnije ode na spavanje - učiniće da se oseća specijalnim i odraslim.
Kada je najbolje vreme za drugo dete, saznajte na sledećoj strani.
KADA JE NAJBOLJE VREME ZA DRUGO DETE?
Istraživanja pokazuju da je razlika između 15 i 26 meseci idealna. To je vreme koje je dovoljno vašem telu da se oporavi od porođaja, a umanjuje i mogućnost da se beba rodi prevremeno ili sa manjom telesnom težinom.
Na kraju, ipak se sve svodi na zaključak da je nemoguće sa sigurnošću predvideti kako će razlika u godinama da utiče na vašu decu. U velikoj meri to zavisi od njihove ličnosti. Zato nemojte previše da mozgate o svemu tome, već radite onako kako vam najviše odgovara.
Kako starijem detetu pomoći da prihvati novost?
- Recite mu, što je pre moguće, da će dobiti brata ili sestru - kako biste mu dali vremena da se privikne.
- Pokažite mu slike na kojima je prikazano kako se fetus razvija, dajte mu da oseti kako se beba mrda (neka dodirne vaš stomak).
- Ukoliko je dete dovoljno veliko, objasnite mu šta se događa u vašem stomaku - da beba raste i da će izaći napolje kad bude spremna.
- Čitajte mu priče o braći, sestrama i novim bebama.
- Dajte mu do znanja da će nova beba biti njegova beba, isto kao što je i vaša.
- Dozvolite mu da bira igračke i garderobu za bebu, i angažujte ga da vam pomogne oko uređenja bebine sobe.
- Pokažite mu slike iz perioda kada je i ono bilo beba.
- Ukoliko imate priliku, odvedite ga kod prijatelja koji imaju bebu, kako bi se priviklo na njeno prisustvo.
- Ustanovite "tatin dan", kada će mališan da provodi vreme samo sa tatom. To će omogućiti da vreme koje će provesti samo sa ocem, dok vi budete u bolnici ili dok ste zauzeti oko bebe - ne doživi kao nešto "nelagodno".
Upoznavanje sa bebom
- Počnite da bebu zovete imenom što je pre moguće, kako bi starije dete moglo da je doživi što realnije.
- Kupite poklone koje će dete kasnije moći da "razmenjuje" sa bebom.
- Organizujte bebin rođendan sa tortom i svećicama, a starijem mališanu dozvolite da bude "glavni".
- Potrudite se da starijem detetu rođaci i prijatelji posvete dovoljno pažnje kada dođu da prvi put posete bebu.
- Kupite lutku o kojoj će dete moći da "brine" dok vi brinete o bebi.
- Dok milujete bebine tanane ručice, recite starijem detetu: "Kada si bio beba, i ti si imao tako male, slatke ručice!"
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna