LAŽAN REZULTAT TESTA NA TRUDNOĆU DOBIĆETE JAKO RETKO ALI ĆE IZNENAĐENJE BITI VIŠESTRUKO: Slučajevi kada nisu pouzdani

Ispostavilo se da postoje retki slučajevi kada kućni test trudnoće urina može dati lažno negativan rezultat. Lekari objašnjavaju kada i zašto se to dešava.

Shutterstock

Ako pokušavate da zatrudnite, verovatno ste blisko upoznati sa kućnim testovima trudnoće. U velikoj većini slučajeva, ovi jednostavni testovi urina su neverovatno tačni. Oni rade 99% vremena pouzdano ako se pravilno uzimaju, a rezultati su najpouzdaniji nakon što vam je izostala menstruacija. Ali ispostavilo se da postoje retki slučajevi kada kućni test trudnoće urina može dati lažno negativan rezultat. Većina slučajeva uključuje grešku korisnika (više o tome kasnije), ali studije su pokazale da višeplodna trudnoća može izazvati ovaj fenomen, kako prenosi Parents portal.

Dakle, kako blizanci mogu izazvati lažno negativan test na trudnoću i da li treba da brinete o tome? Ovde razlažemo sve što treba da znate.

Za početak, pomaže da se razume kako funkcionišu kućni testovi trudnoće. Danas ćete u prodavnicama pronaći mnoge vrste testova za trudnoću, ali svaki od njih funkcioniše tako što otkriva nivoe humanog horionskog gonadotropina (hCG) u urinu. Vaše telo počinje da proizvodi ovaj hormon nakon što se embrion implantira u zid materice - otprilike šest do 10 dana nakon začeća. Prisustvo hCG će dovesti do pozitivnog testa na trudnoću, dok nedostatak hCG daje negativne rezultate.

„Većina testova za trudnoću kod kuće može otkriti relativno nizak nivo hCG-a, čineći neke brendove efikasnim već nedelju dana pre izostanka menstruacije“, kaže Ketrin Kaponero, ginekolog u Bičvudu, Ohajo, koja je povezana sa Klivlendskom klinikom. Testovi na trudnoću su najtačniji ako se uzimaju nakon izostanka menstruacije, kada je hCG verovatno dostigao nivoe koji se mogu detektovati.

Možete li imati lažno negativan test trudnoće sa blizancima?

Zapravo je moguće da blizanci (ili trojke, četvorke, itd.) izazovu lažno negativan test na trudnoću. To je zato što višestruke trudnoće proizvode povišene nivoe hCG-a , a ako su dovoljno visoki, to može uticati na rezultate.

„Kada je hCG previsok , može doći do nepravilnog odnosa hCG-a i antitela u testu na trudnoću“, kaže dr Kaponero. „Ovo prevazilazi test trudnoće i uzrokuje lažno negativan test. Ovaj fenomen se naziva "efekat kuke" i veoma je neuobičajen. Istraživanja sugerišu da se javlja u manje od 2% negativnih testova na trudnoću, kaže dr Kaponero. Nivoi hCG-a moraju biti oko 500.000 mIU/mL ili više da bi se osetio efekat kuke, a u većini trudnoća dostižu samo polovinu tog broja.

Višeplodna trudnoća nije jedini uzrok efekta kuke. Osoba takođe može dobiti negativan rezultat testa na trudnoću, uprkos prisustvu hCG u svom telu, iz sledećih razloga.

Trudnoća je mnogo dalje od očekivanog (što znači da osoba ima viši nivo hCG-a)
Osoba ima gestacijsku trofoblastnu bolest, poput molarne trudnoće. „Gestacijska trofoblastična bolest je retka komplikacija koja se može desiti kada se jajna ćelija i spermatozoid ne spoje pravilno. Ovo nažalost neće dovesti do živog rođenja i obično se završava pobačajem ili procedurom“, kaže dr Kaponero.

Efekat kuke i testovi na trudnoću

Ljudi doživljavaju efekat kuke ako dobiju lažno negativan rezultat testa na trudnoću zbog prevelike količine humanog horionskog gonadotropina (hCG). Iako se ovo može dogoditi ako očekujete višestruke, to je retka pojava.

Drugi razlozi za lažno negativne testove trudnoće

Važno je napomenuti da efekat kuke nije baš čest. Većina faktora koji dovode do lažno negativnog rezultata spadaju u domen greške korisnika (ili, u nekim slučajevima, neispravan test).

Ovde, dr Kaponero deli nekoliko drugih razloga za lažno negativne kućne testove trudnoće.

  • Test trudnoće se uzima prerano nakon začeća
  • Urin nije dovoljno koncentrisan (većina proizvođača preporučuje testiranje što je pre moguće ujutru, jer urin postaje razblažen tokom dana)
  • Test trudnoće je istekao
  • Uputstva se ne poštuju pravilno (na primer, korisnik pročita rezultate prerano)

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik za vađenje trna detetu  TikTok/doctormyro