Česte provere da li beba diše, opsednutost higijenom i sterilizacijom flašica ili briga da ne povredi bebu, neki su od primera ponašanja majki koje imaju simptome opsesivno-kompulsivnog ponašanja (OKP). Naučnici sa Nortvestern Univerziteta Fajnberg iz Čikaga su ispitivali nekoliko stotina novopečenih majki i došli do otkrića da je čak 11 odsto njih imalo simptome OKP, dok u opštoj populaciji taj broj iznosi 2-3 odsto.
Ovi simptomi su uglavnom privremeni i mogu biti posledica hormonalnih promena ili jednostavno prilagođavanje na novonastalu situaciju i brigu o bebi. Čak 50 odsto ispitanica je prijavilo poboljšanje stanja i nestanak simptoma nakon šest meseci. Međutim, dešavalo se da se kod žena ovaj poremećaj razvije tek šest meseci nakon porođaja.
Naučnici kažu da ova pojava može biti bezopasna ukoliko ne utiče na obavljanje svakodnevnih aktivnosti i brigu o detetu, u suprotnom može biti znak problema sa mentalnim zdravljem.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna