Kako bi se pomoglo roditeljima koji imaju smrtonosne mitohondrijske bolesti koje se prenose na bebu, grčki naučnici su došli na ideju da spoje majčinu DNK sa mitohondrijama donatora.
Doktori za plodnost u Grčkoj i Španiji kažu da su napravili bebu od tri roditelja kako bi prevazišli neplodnost žene.
Dečak je rođen u utorak sa težinom od 2kg. Majka i dete su u dobrom zdravstvenom stanju. Doktori kažu da su napravili korak u medicinskoj istoriji, koja bi mogao pomoći neplodnim parovima širom sveta.
Međutim, neki stručnjaci u Velikoj Britaniji kažu da procedura pokreće etička pitanja i da nije trebalo da se desi ovako nešto.
Naime, ovaj eksperimentalni oblik IVF-a koristi jajnu ćeliju od majke, spermatozoid od oca i još jednu jajnu ćeliju žene donora. Razvijen je da pomogne porodicama pogođenim smrtonosnim mitohondrijskim bolestima koje se prenose sa majke na bebu. Ovakav poduhvat pokušan je samo u jednom takvom slučaju (porodica iz Jordana) i to tada izazvalo mnogo kontroverzi. Ali neki doktori za plodnost veruju da bi tehnologija mogla povećati izglede za IVF.
Mitohondrije su sitni delovi u skoro svakoj ćeliji tela koji pretvaraju hranu u korisnu energiju. Ova neispravnost u vezi sa mitohondrijskim bolestima dovela je do ovog eksperimentalnog poduhvata, tako da kombinovanje majčinog DNK sa mitohondrijom donatora može da spreči bolest. Ipak, postoje i spekulacije da mitohondrije mogu imati ulogu i u uspešnoj trudnoći. Ta tvrdnja još nije testirana.
Pacijentkinja je bila tridesetdvogodišnja žena u Grčkoj koja je prošla četiri neuspešna ciklusa IVF-a. Ona je sada majka, a njen sin ima malu količinu genetskog sastava od donatorske žene, jer mitohondrije imaju svoju DNK.
Dr Panagiotis Psatas, predsednik Instituta za život u Atini, izjavio je: "Neotuđivo pravo žene da postane majka sa svojim genetskim materijalom postala je stvarnost. Veoma smo ponosni što objavljujemo međunarodnu inovaciju u asistiranoj reprodukciji, a sada smo u poziciji da omogućimo da žene sa višestrukim neuspehom IVF-a ili retkim genetičkim mitohondrijskim bolestima imaju zdravo dete."
Grčki tim je sarađivao sa španskim centrom, koji je najavio da u istraživanju učestvuje još 24 žene i da je osam embriona spremno za implantaciju.
U februaru 2018. godine, doktori u Njukastlu, koji su uveli tehnologiju, dobili su dozvolu da stvore prvu beba od tri osobe u Velikoj Britaniji.
Regulaciono telo odobrilo je dva pokušaja u porodicama sa retkim mitohondrijskim bolestima. Neki lekari u Velikoj Britaniji su tvrdili da su dve primene – prevencija plodnosti i bolesti – moralno dve veoma različite stvari.
Tom Čajld, doktor sa Univerziteta u Oksfordu i medicinski direktor jedne klinike, rekao je: "Zabrinut sam za slučajeve gde nema dokazane potrebe da pacijent ukloni svoj genetski materijal iz jajnih ćelija i prenese u jajnu ćeliju donatora. Rizici tehnike nisu u potpunosti poznati, mada se mogu smatrati prihvatljivim ako se koriste za lečenje mitohondrijske bolesti, ali ne i u svakoj situaciji."
Dr Bet Tompson je rekla: "Regulacija u Velikoj Britaniji je zasnovana na snažnom javnom angažovanju i naučnim dokazima i omogućava da se rizici i koristi pažljivo procene. Ponosni smo što podržavamo prvu studiju u Velikoj Britaniji o primeni tehnika doniranja mitohondrija u dobro regulisanom okruženju, ali smo zabrinuti zbog studija koje su se odvijale bez sličnog nivoa nadzora."