Kada su lekari dečaku Nenadu Milojević iz Rekovca otkrili tumor na levoj nozi, svi su mislili da je za njega fudbalska karijera završena i da više nikada neće potrčati za loptom.

"Treniram fudbal od svoje pete godine. Tata je fudbalski trener pa sam uz njega zavoleo taj sport. Tri meseca nakon operacije vratio sam se na teren, a lekari još ne veruju da mogu da igram fudbal", kroz smeh priča Nenad, koji je tešku bolest pobedio pre dve godine.

Pogledajte i NURDOR: Sedmi "Kamp Ljubavi i Nade" u Ivanjici

On sa još četrdesetak mališana iz cele Srbije i Hrvatske, koji su pobedili rak, boravi u letnjem "Kampu ljubavi i nade" koji u Zavodu za specijalnu rehabilitaciju u Ivanjici organizuje Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka - NURDOR.

Nenad sa ponosom priča da je nedavno učestvovao i u Dečjim pobedničkim igrama u Moskvi, te da je sa srpskim timom NURDOR-a osvojio zlatnu medalju u fudbalu, a da je na igrama učestvovalo 450 dece iz celog sveta.

U kampu u Ivanjici je, kako kaže, prvi put i uživa u jahanju konja, kreativnim radionicama, penjanju uz veštačku stenu, ali od ponuđenih sadržaja najviše voli bazen i plivanje.

U svakodnevnim aktivnostima dece brinu se volonteri, a o usponu na veštačkoj steni mališanima pomažu alpinisti iz čačanskog kluba ekstremnih sportova.

Pogledajte i Osmeh na njihovim licima je jedino što je važno: Fotografija devojčica koje su pobedile opaku bolest (FOTO)

Trinaestogodišnju Jovanu Savić iz Trstenika lečenje od akutne limfoblastne leukemije završila je 18. aprila ove godine i oduševljena je druženjem u kampu, a najviše se raduje penjanju uz veštačku stenu.

Ona kaže da su se svi u kampu lepo uklopili, da se međusobno podržavaju i postali su nerazdvojni kao ekipa. 

"Podržavamo se međusobno, saosećamo jedni sa drugima zbog bolesti, delimo utiske", rekla je Jovana Tanjugu i dodala da se u Tiršovoj lečila sedam meseci i da je lečenje uspešno završeno.

"Kamp ljubavi i nade" traje od 23. do 31. jula, besplatan je za sve učesnike, a cilj je da deci i mladima nakon dugog i teškog iskustva lečenja od maligniteta, pomogne na putu do potpunog oporavka, vraćanja snage, sticanja samopouzdanja i samopoštovanja.

Uz najmlađe učesnike u kampu borave i roditelji, kao njihovi pratioci koji prolaze poseban psiho-socijalni program osnaživanja.

Predstavnica NURDOR-a Ivana Popović kaže da se kamp organizuje sedmi put i da je ove godine u njemu i troje dece iz Hrvatske, a da uz najmlađe učesnike tu borave i roditelji.

"Kamp je za decu besplatan zahvaljujući prijateljima i donatorima. Ovo je važno za decu lečenu od raka, jer proces resocijalizacije može da traje koliko i samo lečenje", trekla je Popović Tanjugu.

Učesnici kampa svakodnevno mogu da jašu konja, za šta se pobrinuo Stevan Šimonović iz Vladimiraca, kome je ćerka bolovala od leukemije i uspešno se izlečila, ali čika Steva, kako ga deca zovu, nastavio je da pomaže i uveseljava decu koja se oporavljaju od teških bolesti. 

On je, inače, deo puta od Kosjerića do Ivanjice prešao jašući  konja i bio je prava atrakcija na putu.

"Nesreća zbližava ljude i oni postaju osećajniji jedni prema drugima", priča Steva i dodaje da bi voleo da ova deca jednog dana budu na važnim pozicija i da oni odlučuju o budućnosti zemlje, jer su kao mali izvojevali veliku bitku sa opasnom bolešću.

Njegova ćerka, kako kaže, nastavila je dalje i ove godine je upisala Psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Učesnici kampa kažu da će kući poneti sa sobom lepe uspomene, steći nova prijateljstva i da sa nestrpljenjem čekaju novo druženje.

Izvor: Tanjug

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.