Novak Đoković je prilikom posete dečijeg "Kutka" u Beogradu izjavio da je duboko dirnut situacijom u kojoj se nalaze ova deca. Čak 1/3 izbegličke i migrantske populacije koja beži od nasilja u Siriji, Avganistanu i Iraku čine deca.
„Ova deca danima putuju sa svojim porodicama. Izloženi su strašnim vrućinama, spavaju na otvorenom po kiši i hladnoći. Fizički su iscrpljena i psihološki istraumatizovana. Dečiji kutci, koje je za njih uspostavio UNICEF, pružaju im možda jedino bezbedno mesto gde mogu da se odmore i igraju i dobiju psihosocijalnu podršku od strane kvalifikovanih stručnjaka“, izjavio je gospodin Đoković.
Od početka godine, u Srbiji je registrovano 129.947 osoba koje su tražioci azila. Prema procenama agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), najmanje još toliko ljudi je prošao kroz Srbiju bez registrovanja.
UNICEF je do sada uspostavio dva dečija kutka koja su opremljena obrazovnim materijalima i igračkama – u Preševu i u Beogradu. Svaki kutak može da primi do 50-oro dece.
Skoro 1.100 dece, većinom uzrasta od 6 do 10 godina, do sada se odmaralo i igralo u ovim bezbednim kutcima koji omogućavaju i roditeljima da predahnu nakon iscrpljujućeg putovanja.
Kao odgovor na trenutnu situaciju, UNICEF u Srbiji je angažovao dodatne socijalne radnike u Preševu i Beogradu koji pomažu da se identifikuju najugroženija deca i porodice, i da im se pruži odgovarajuća pomoć. Oni takođe pomažu u izradi standardnih procedura za postupanje u slučajevima kada se identifikuju deca bez roditeljske pratnje.
U Preševu i Beogradu su uspostavljeni i prostori za majke i bebe, gde dojilje mogu da nastave da doje svoju decu i dobiju neophodne informacije o dojenju. Za oko 200 odojčadi i male dece biće obezbeđena dnevna ishrana, a pratiće se i stanje uhranjenosti dece.
Kako bi se obezbedila fizička bezbednost migranata i izbeglica, UNICEF, sa partnerima, im daje i letke sa važnim informacijama o nagaznim minama, jer mnoge porodice sada putuju kroz Hrvatsku u kojoj se i dalje mogu naći neuklonjene nagazne mine i neeksplodirane eksplozivne naprave zaostale iz nedavnih sukoba.
„Deca izbeglice i migranti moraju biti adekvatno zaštićena, u skladu sa Konvencijom o pravima deteta. Ova deca, kao i mnoga druga deca izbeglice i migranati u Evropi žive u neadekvatnim uslovima. Mnoga od njih spavaju na otvorenom. A kako se približava zima, zdravlje male dece je naročito ugroženo“, rekao je gospodin Đoković.
„Da bi se pomoglo ovoj očajnoj deci, neophodne su koordinirane aktivnosti koje će rešavati glavne uzroke situacije u kojoj su se našla - da se deluje kroz mnogo snažnije diplomatske napore za zaustavljanje konflikata, i da se u zemljama njihovog porekla obezbede humanitarna i podrška za razvoj,“ naglasio je Đoković.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna