Nakon otprilike 22-25 nedelja intrauterinog života, dete počinje da vrši pritisak na unutrašnje organe, a opterećenje na mišićima i zglobovima se povećava. Tokom drugog tromesečja, lekar može da preporuči nošenje elastičnog pojasa ili specijalnih gaćica.
Indikacije za fiksaciju abdomena su:
- veliki stomak
- šav na materici
- nisko postavljena placenta
- karlična pozicija ploda
- istorija lumbalne osteohondroze i povreda leđa
- višestruka trudnoća
Vrste prenatalnih pojaseva
Korišćenje elastičnih gaćica je pogodno jer se ne vide ispod odeće. One dobro drže stomak i oslobađaju opterećenje na donjem delu leđa.
Pojas je elastična traka sa čičak trakom. Lako se prilagođava veličini stomaka. Nosi se preko odeće ili donjeg veša, udoban je i po toplom i po hladnom vremenu. Univerzalno je primenljiv od 20. nedelje i nakon porođaja. Ovaj elastični pojas ima jedan deo koji je širok i podržava leđa tokom trudnoće. Prednji deo sa čičak trakom je uzak.
Izaberite pojas striktno prema svojoj veličini i obavezno ga prvo isprobajte. Ne kupujte polovan kada se aktivno nosi, pojasevi se rastežu i gube svoje karakteristike.
Kvalitetan pojas treba kupiti ili u apoteci ili u specijalizovanoj prodavnici. Preporučljivo je isprobati nekoliko modela, to će vam pomoći da se snađete u mnoštvu izbora. Za naredne trudnoće, bolje je kupiti nov.
Kako nositi pojas:
- Stavite elastični pojas dok ležite. Isto važi i za gaćice.
- Postavite lumbalni deo ispod leđa, pričvrstite čičak malo iznad pubisa.
- Ustanite, uverite se da vam je udobno, da nigde nema pritiska.
- Vreme nošenja nije više od 3 sata za redom, tada morate skinuti pojas dok ležite najmanje 30 minuta.
Ako se beba buni, snažno gura i očigledno joj je neprijatno, odmah skinite pojas. Bolje je neko vreme promeniti ritam života, češće se odmarate i baviti se dozvoljenim fizičkim vežbama.
BONUS VIDEO