Ako primetite da imate jače napade epilepsije od kad ste trudne, idite kod lekara. Ove vrste napada povećavaju rizik od povrede vaše bebe. Pokušajte da se što manje stresirate, odmarate što je više moguće i izbegavajte mesta sa velikim brojem ljudi koja mogu da izazovu i pogoršaju napade epilepsije. Ostanite uvek u kontaktu sa lekarima.
U idealnom slučaju, trebalo bi da budete pod nadzorom tri lekara: porodičnog lekara, specijaliste za epilepsiju i akušera. Svako od njih treba da zna koju vrstu leka uzimate, koliko su ozbiljni napadi i da vas prati od prvog do poslednjeg meseca trudnoće.
Šanse da imate zdravu bebu su preko 90% ako imate epilepsiju. Antiepileptički lekovi i težina epileptičkih napada koje imate su faktori koji određuju pojavu tegoba kod bebe. Ovo možda izgleda zabrinjavajuće, međutim, važno je da zapamtite da su mnogi problemi koji se javljaju manji, kao što su, na primer, mali nokti. Ozbiljniji problemi kao što su spina bifida ili razne srčane malformacije se retko javljaju. Ukoliko, međutim, lekari posumnjaju na postojanje nekih tegoba u vezi sa detetom, ultrazvuk morfologije fetusa koji radite do kraja prvog tromesečja pomaže lekarima da vide kako se beba razvila.
Ako ste vi i beba dobro, epilepsija ne bi trebalo da vam predstavlja problem da imate normalanu trudnoću i porođaj. Uverite se da uzimate lekove tokom porođaja. Zamolite svog muža ili medicinsku sestru da proveri da li ste ih uzeli. Imaćete misli na sasvim drugom mestu. Uvek podsetite babicu i osoblje da imate epilepsiju.
Kako da dojite?
Nema razloga da vas epilepsija spreči da dojite. Naravno, bilo koji lek protiv napada koji uzimate naći će se u malim količinama u vašem mleku, ali to nije štetno. Vaša beba se navikla na lekove tokom svog razvoja u materici. Jedini drugi problem sa dojenjem je to što će vam san biti redovno prekidan. Ako, generalno, nedostatak sna izaziva krizu, možda bi bilo dobro da zamolite svog muža da nahrani bebu na flašicu ponekad.
Mere bezbednosti kada ostanete same sa bebom
Ako ste sami sa bebom tokom porodiljskog odsustva, evo šta treba da uradite da biste vi i beba bili bezbedni:
- Hranite i presvlačite bebu na podu, naslonite se na zid kako biste izbegli pad preko bebe ako imate epileptični napad.
- Kada držite bebu, okružite se jastucima.
- Uverite se da je neko u blizini kada kupate bebu.
- Pobrinite se da se dovoljno odmarate i spavate.
- Prihvatite svaku pomoć, posebno dok je dete malo.
BONUS VIDEO