Najčešće rendgnesko snimanje ne nosi prevelik rizik za mamu i bebu u trudnoći. Prema FDA, rizik za vas i vaše nerođeno dete je veoma mali. U stvari, rizik da ne uradite potreban rendgenski snimak može biti veći od rizika od zračenja, kako prenosi Stanford childrens.
Koliko su rendgenski zraci bezbedni?
Rendgenski snimci ruku, nogu, glave, zuba ili grudnog koša ne izlažu vaše reproduktivne organe direktnom snopu rendgenskih zraka. Kao rezultat toga, ove procedure ne predstavljaju nikakav rizik za vašu bebu. Rendgenski pregledi koji obuhvataju abdomen ili donji deo trupa mogu da izlože vaše nerođeno dete zračenju.
Verovatno vam nikada neće trebati rendgenski snimak abdomena tokom trudnoće. Ali ako se to ipak dogodi, nemojte se uznemiravati – zapamtite da je mogućnost da rendgenski snimak nanese štetu vašoj bebi veoma mala. Većina istraživača se slaže da nerođena deca koja prime malu dozu zračenja nemaju povećan rizik od urođenih mana. Štaviše, Američki koledž radiologije izveštava da nijedna dijagnostička rendgenska procedura nema dovoljno zračenja da ugrozi dobrobit bebe u razvoju.
Smanjite rizik
Iako su rendgenskizracigeneralno bezbedni, preduzmite nekoliko mera predostrožnosti. Prvo, uvek recite svom lekaru ili radiologu ako postoji šansa da ste trudni. Ovo su mere predostrožnosti tada:
- Zatražite olovnu kecelju da blokirate zračenje na stomaku.
- Pitajte koja su druga skeniranja dostupna i koje su prednosti i rizici svakog od njih. Neke vrste skeniranja, kao što su ultrazvuk i magnetna rezonanca su sigurnije su od drugih.
- Zakažite skeniranje nakon rođenja bebe, ako je to nešto što može da sačeka.
Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnicima ako imate pitanja o zračenju tokom trudnoće.
BONUS VIDEO