Studija Medicinskog fakulteta Univerziteta Kalifornije u San Dijegu, objavljena u sredu u časopisu Science Translational Medicine, istražuje okolnosti iza bakterijske vaginoze (BV), najčešćeg vaginalnog stanja kod žena od 15 do 44 godine, kako prenosi Njujork post.
Istraživači UCSD-a proučavali su epitelne ćelije koje oblažu vaginu. Lanci šećera koji se nazivaju glikani pokrivaju ove ćelije, obezbeđujući zaštitni premaz.
Bakterije se hrane glikanima. U bakterijskoj vaginozi (BV), bakterije oslobađaju enzime zvane sijalidaze koji delimično potiskuju molekule glikana, pokazalo je istraživanje.
Autori su bili u mogućnosti da veštački izazovu neke od simptoma vaginoze u ćelijama koje nisu pogođene tako što su ih tretirale enzimima koji razgrađuju ugljene hidrate proizvedenim u laboratoriji.
Oni su primetili da su nivoi ovih enzima viši u vaginalnoj tečnosti žena sa bakterijskom vaginozom u poređenju sa onima bez ovog stanja.
„Znali smo da se bakterijske vrste umešane u bakterijsku vaginozu mogu hraniti glikanima u izlučenoj sluzi“, rekla je u izjavi korespondentna autorka studije Amanda Luis, profesorka UCSD na Odeljenju za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivne nauke.
„Trenutna studija nam je omogućila da direktno pogledamo šta te bakterije tada rade na površini vaginalnog epitela na biohemijskom i mikroskopskom nivou.”
Istraživači kažu da bi dalje istraživanje površine vaginalnih epitelnih ćelija moglo olakšati dijagnozu BV.
„Sada imamo nacrt glikana prisutnih na epitelnim ćelijama u vagini, i pokazali smo da te glikane oblikuju bakterije koje tamo žive“, rekao je Voren G. Luis, docent UCSD.
"Međutim, biće potrebno više rada da bi se u potpunosti razumele funkcije glikana u vaginalnom epitelu i kako bakterijska vaginoza utiče na te funkcije."
U međuvremenu, preporučuju izbegavanje ispiranja ili korišćenje mirisnih proizvoda, koji bi mogli da poremete delikatnu ravnotežu bakterija u vagini.
BV se obično javlja kod žena koje su seksualno aktivne - često se leče antibioticima.
Simptomi uključuju vaginalni sekret i bol.
Luis je primetio da „čak i kada se bakterijska vaginoza identifikuje i leči antibioticima, recidivi se javljaju kod većine osoba u roku od godinu dana.
Izbegavanje lečenja može dovesti do prevremenog porođaja kod trudnica ili polno prenosivih bolesti kao što su klamidija i gonoreja.
(Yumama/J.D)
BONUS VIDEO