Trudnoća je stanje u kojem žene imaju mnogo razloga za sreću, ali i poneki za strah i brigu. Nema trudnice koja barem u nekom trenutku nije imala neki strah, ali glavno je da ne pustite anksioznost da pobedi.
Ginekolog-akušer dr Nina Uljanova i psiholog Margarita Končalovskaja otkrivaju kako da prebrodite neke od najčešćih strahova u trudnoći.
1. Strah od prekida trudnoće
Ginekolog: Ovaj strah se obično javlja kod žena koje su dugo čekale na trudnoću ili su imale pobačaj. Savet je da nađete doktora kojem verujete i kojem možete da se bez stida obratite za svaku nedoumicu ili brigu. Najbolje će vas umiriti razgovor sa doktorom u kog imate poverenja.
Psiholog: Pokušajte objektivno da sagledate da li postoji neki rizik za pobačaj. Najbolje je da se konsultujete sa doktorom, ponekad je jedan razgovor sa stručnjakom dovoljan da ukloni sve brige. Drugi korak je da nađete nešto što vas umiruje jer smirena mama znači i smirena beba.
2. Strah da li će sa bebom biti sve u redu
Ginekolog: Moderne dijagnostičke metode pomažu da se eventualni problemi vrlo efikasno identifikuju, ali služei kao svojevrsna terapija. Čim buduća mama vidi svoju bebu na ultrazvuku ili čuje otkucaje njenog srca na CTG-u, odmah postane smirenija.
Psiholog: Razmislite čega se tačno plašite i koliki je rizik za to. Ako se plašite neke određene dijagnoze, informišite se o tome, jer znanje najbolje pomaže da se izborite sa strahom i imajte na umu da čak i teška životna iskušenja mogu da budu početak ljubavi i sreće.
3. Strah od porođaja
Ginekolog: Važno je da zapamtite da je bol koji osećate na porođaju privremen i izdržljiv, a bol kontrakcija se može ublažiti epiduralom.
Psiholog: Kada očekujete prvu bebu, može vam pomoći da idete na neki od kurseva pripreme za porođaj, gde ćete naučiti tehnike disanja koje mogu da vam pomognu na porođaju. Iskusne mame treba da razmisle o tome šta ih najviše plaši i kako da spreče taj probelm.
4. Briga da se neće snaći sa bebom
Ginekolog: Prvo se žene plaše porođaja, zatim brinu da li će imati dovoljno mleka, pa se bore sa grčićima, skaču iz kreveta usred noći da provere da li beba diše... I novopečene i iskusne mame imaju iste brige, svi brinu – i svako se snađe. Do drugog, trećeg meseca se situacija značajno poboljša, glavno je da budete strpljive i da razmišljate da će sve biti u redu.
Psiholog: Ako imate strah da detetu nećete moći da pružite sve što treba, pokušajte da zamislite detaljno kakva majka biste želeli da budete, šta bi vam bilo najvažnije, šta manje važno. Tako ćete postaviti prioritete i osećaćete se bolje. Možete da čitate knjige o roditeljstvu, ali imajte na umu da ne postoje savršeni roditelji, te da ste za svoje dete vi svakako najbolja majka na svetu, prenosi deti.mail.ru.
5. Briga da život više nikada neće biti isti
Ginekolog: Da, vaš život će se mnogo promeniti, ali 99 odsto majki kažu da je dete blagoslov koji se ne meri ni sa čim drugim. Neke brinu kako će njihov partner prihvatiti bebu, ali videla sam mnogo divnih očeva za koje na prvi pogled nikada ne bih rekla da su toliko nežni prema deci.
Psiholog: Prihvatite činjenicu da ćete imati manje slobodnog vremena, posebno na početku. Napravite detaljnu listu svojih briga (na primer, briga da će se pogoršati vaš odnos sa partnerom, briga za posao itd.) i pored napišite kako možete da ih rešite. Na taj način ćete smisliti kako da na svoj način rešite svaku od tih zabrinjavajućih situacija, pa ćete se osećati mirnije.
BONUS VIDEO: