Sve ste bliži tom divnom čarobnom danu kada ćete konačno ugledati svoju bebicu. Četiri nedelje koliko vam je ostalo da porođaja mogu izledati beskrajno dugo, naročito onim ženema koje jako teško podnose kraj trudnoće. Ali probajte da uživate i što više odmarate jer beba je skoro spremna da izađe.
Razvoj bebe
Vaša beba je sada teška oko 2.700 g, a dugačka nešto više od 46 cm. I dalje dobija na kilaži, otprilike oko 30 g dnevno. Lice bebe je glatko, a obraščići su se zaokruglili. Telo joj je prekriveno belom masnom supstancom (vernix caseosa) koja štiti bebinu kožu, dok je u stomaku. Beba je zajedno sa plodovom vodom i ostalim izlučevinama, što dovodi do stvaranja crnkaste smese, zvane mekonijum, odnosno prvi bebin izmet. Njeno debelo crevo je ispunjeno time.
Neke bebe će izbaciti mekonijum dok su još u materici i to može biti loš znak. Ako se to desi, plodova voda postaje zelenkasta. Ukoliko vam pukne vodenjak, i primetite zelenkastu plodovu vodu, važno je da se brzo obratite lekaru. Bebina lobanja je složena struktura i njene kosti se neće spojiti dok malo ne poraste. U toku porođaja je bitno da bebina glavica može da se oblikuje i prilagodi obliku maminog porođajnog kanala. Ako vam je ovo prva trudnoća, bebina glavica ove nedelje može početi da se spušta niže u karlicu, pripremajući se tako za porođaj.
Sada se beba smešta u položaj za rađanje. Ona više nema dovoljno prostora za okretanje i prilično joj je ograničeno kretanje. Ako beba zauzima neki drugi položaj sem glavom na dole, treba da porazgovarate sa lekarom o opcijama za porođaj. Ako se beba rodi u ovom periodu, rođena je prerano i verovatno će u porodilištu biti smeštena na intenzivnoj nezi, gde će dobiti posebnu pažnju. Velike su šanse da će beba biti dobro i da će vrlo brzo izaći iz porodilišta. Na kraju ove nedelje beba ulazi u termin. “Pun termin” je od 38. do 42. nedelje.
Vaše telo
Ako se ove nedelje bebina glavica spusti u vašu karlicu, moći ćete lakše da dišete. Vaša pluća i dijafragma će moći malo više da se rašire i da dođu u neki normalniji položaj. Usled toga smanjuje se i gorušica. Vaše se karlične kosti polako pomeraju i spremaju za porođaj zato je vrlo verovatno da ćete osećati bolove u tom delu. Podsvesno ćete stavljati ruke na krsta, stomak i kukove, a pravićete i bolne grimase.
Možda ćete takođe osećati pritisak u donjem delu stomaka ili na grliću materice i verovatno ćete morati češće da idete u toalet. Možete da primetite da su Brakston-Hiksove kontrakcije češće. Odmah pozovite lekara ako primetite: smanjenu aktivnost bebe ili sumnjate da propuštate plodovu vodu, ako imate bilo kakvo vaginalno krvarenje, temperaturu, povremene ili uporne glavobolje, konstantni abdominalni bol ili promene vida.
Saveti
Vaš lekar će vam savetovati da dolazite na preglede jednom nedeljno dok se ne porodite. Radićete provere koje uključuju vaš urin, krvni pritisak, težinu i veličinu materice. Merenje visine fundusa materice se vrši kako bi se procenio rast bebe. Ukoliko postoji bilo kakvo odstupanje, ultrazvukom će se proveriti veličina bebe, količina amnionske tečnosti i veličina placente.Takođe, polako počnite da pravite spisak šta vam sve treba za porodilište. Ovo je period kada zaista treba da se odmarate i čuvate energiju za porođaj, Zaboravite na putovanja, nošenje teških stvari, sređivanje kuće. Spavajte, radite lagane vežbe, jedite umereno i po više obroka dnevno.
(Yumama)