Vest da ste trudne vrlo često sa sobom nosi različita osećanja - od uzbuđenja do preopterećenosti, od straha do neopisive sreće. 

Sada, kada je na globalnom nivou proglašena pandemija virusa korona, ovakva životna promena donosi dodatne izazove pred buduće mame. Srećom, postoji mnogo načina da se pripremite za put koji vam predstoji. Prvenstveno, tu se podrazumeva razgovor sa lekarom i pod obavezno praćenje njegovih uputstava. 

Mnogim ženama su potrebni češći pregledi, stoga je vrlo važno da sada više nego inače razgovarate sa lekarom o svemu što vas muči.

Šta da pitam doktora u vezi sa virusom korona?

Vrlo je važno da popričate sa doktorom o narednim koracima, koji bi trebalo da uključe minimalan kontakt sa drugim ljudima, kako bi se izbeglo potencijalno širenje virusa. Kako su studije o celoj situacii još uvek malobrojne, ne zna se dovoljno o ovom virusu. Za sada se smatra da se virus ne može preneti sa majke na fetus. Ipak, kako je trudnicama imunitet oslabljen, one bi trebalo dodatno da se čuvaju. Neki doktori vam mogu zakazati i video-preglede, gde sa njima možete porazgovarati bez odlaska u ordinaciju. 

Mnogi se trude da zakazuju preglede tako da u čekaonici bude minimalan broj ljudi. Većina njih ne dozvoljava partnerima, deci ili prijateljima da dolaze kao pratnja trudnici.

Trudnice sada moraju da prolaze kroz ove preglede same, kako bi zaštitile i sebe, ali i druge ljude od infekcije virusom. Na porođaju, takođe, nisu dozvoljeni pratioci.

Šta ako doživim pobačaj tokom pandemije virusa korona?

Naravno, sve što se dešava u ovim momentima je otežano za one žene koje zatrudne po prvi put, za one koje žele da na ovim pregledima učestvuje suprug ili druga draga osoba, pa čak i za one koje su naišle na komplikacije, poput pobačaja.

Vrlo je važno da, ukoliko imate simptome ili se plašite da je došlo do pobačaja, odmah kontaktirate sa svojim lekarom. Od ključne važnosti je da sa lekarom razgovarate o svemu  - simptomima, količini krvi i slično. 

Fokusirajte se na mentalno zdravlje

Vaše mentalno stanje je od ogromne važnosti tokom ovog perioda. Zato treba dobro da se raspitate o svim promenama u nezi sada, kako biste bili mirni. I pod normalnim okolnostima, trudnoća može biti podsticaj anksioznosti i stresa, a sve ono što prolazimo sada je daleko od normalnog. 

Psiholozi ističu da su primetili među trudnicama negativan uticaj svega ovoga na trudnice, zato je mnogo važno osloniti se na bliske ljude. Redovno druženje sa prijateljima ili porodicom preko videa pomoći će vam da se osećate lepše, ali i da se osetite manje izolovano. Dobra stvar je što možete stupiti u kontakt sa drugim trudnicama, koje, poput vas, prolaze kroz drugo stanje u ovakvim okolnostima. 

Držite se rutine i prihvatite sve ovo kao normalno, koliko je god to moguće. Ako normalno radite od 9 do 5, ostanite pri rutini, samo od svoje kuće. Ako redovno trenirate posle posla, sasvim je u redu da nastavite sa tim rasporedom, naravno u dogovoru sa doktorom. 

Ukoliko je to potrebno, ograničite vesti koje dolaze do vas, i budite sigurni da ih čitate iz proverenih izvora.

Trudnoća je zaista jedno posebno iskustvo - suočavate se sa mnogo nepoznatog, sa mnogim izazovima, srećom, radostima, bolom. Iskoristite ovo vreme da se pripremite psihički i fizički za majčinstvo.

Pavo je vreme da, kada ste već kod kuće, pripremite sebe, ali i svoj dom za trudnoću i dolazak bebe..

Sve novosti i proverene savete u vezi sa koronavirusom potražite na: