Bliži vam se termin porođaja, možda se pitate šta možete da uradite još kako bi sebi olakšale sam proces.Razmislite da na svoju listu stvari pred kraj trudnoće stavite masažu međice, jer možete dosta pomoći sebi kako bi izbegle cepanje i epiziotomiju pri izlasku bebe. Masaža konkretno pomaže u omekšavanju tkiva koje vaša beba rasteže prilikom vaginalnog porođaja.
Ovo su konkretne prednosti ove vrste masaže, koja je jako jednostavna:
- Priprema tkiva - masaža povećava protok krvi i može pomoći da se koža rastegne lakše i sa manje bola tokom porođaja.
- Smanjuje rizik od cepanja - ženama koje su radile masažu međice u većini slučajeva nije potrebna epiziotomija.
- Smanjuje potrebu za šavovima - čak i ako masaža ne spreči cepanje, jedna studija kaže da može smanjiti potrebu za većem brojem šavova prilikom ušivanja.
- Dobra prirprema za porođaj - obraćanje pažnje na područje koje se najviše rasteže tokom porođaja omogućava vam da se fokusirate na opuštanje, odnosno veću i fizičku i psihičku spremnost na sam čin.
Zbog navedenih predosti pogledajte video u kome babica jako slikovito pomoću pomorandže objašnjava kako da masirate međicu. Merisa Pena Alfaro je babica iz SAD-a sa bogatim dvadeset-petogodišnjim iskustvo, a poslednjih godinu dana aktivno objavljuje videe na Tok Toku.
Kako se radi masaža međice
Palac stavite u vaginu, neka prst uđe 2,5 centimetra u vaginu, a potom masirajte mađicu oponašajući pokrete latiničnog slova U. Dakle, neka prst ide sleva nadole te potom od dole prst povlačite na gore. Ova dula preporučuje masažu međice svim trudnicama nakon 34 nedelje trudnoće, a za lakšu masažu preporučuje ulje koje je specijalizovanu za ovu namenu. Dula Merisa navodi da se mogu koristiti i prirodna ulja i preporučuje da dužina masaže bude u trajanju od jednog minuta, pet puta na dan, tri puta sedmično.
Pogledajte video sa detaljnim opisom:
(Yumama)