Tradicionalno se ženama ne preporučuje unos hrane i pića tokom porođaja budući da postoji strah od udisanja tečnosti ili hrane u pluća, što može dovesti do otežanog disanja i upale.
Međutim, u novije vreme suzdržavanje od hrane i pića pokazalo se nepotrebnim.
Ovo je vrlo dobra vest jer većina žena oseća glad i žeđ tokom porođaja, posebno tokom njegovih ranih faza.
Preporuke na koji način jesti i koliko unositi tečnosti
Manji obroci čine porođaj ugodnijim
Istraživanja pokazuju kako konzumiranje manjih obroka i pijuckanje tečnosti može pomoći da se osećate ugodno i bolje se nosite sa onim što tek predstoji.
Ako organizam ne dobije dovoljno energije hranom i pićem, počinje koristiti rezerve masti u organizmu kako bi se zadovoljile potrebe za većom energijom. To stanje naziva se ketoza.
Ketoza je normalna pojava u organizmu koja se javlja kao odgovor na bilo kakvu dužu i zahtevniju fizičku aktivnost, uključujući i porođaj. Blaga ketoza smatra se normalnom kod poroda. Međutim, ako tokom porođaja osećate glad i umor, takvo stanje bi moglo usporiti porođaj.
Što se preporučuje konzumirati?
Najbolje se voditi vlastitim osećajem, ali imajte na umu da namirnice bogate mastima mogu izazvati osećaj težine i mučnine u želucu.
Dobar izbor su namirnice bogate ugljikohidratima jer su svarljive i polako otpuštaju energiju, što će vam pomoći kod kontrakcija.
Dobre opcije su:
tost
žitarice
testenina
jogurt
keksi
krekeri
supa
Preporuka je jesti manje i češće obroke umesto jednog velikog obroka. Manji obroci svakih nekoliko sati tokom rane faze porođaja će omogućiti veću energiju za intenzivno razdoblje koje je pred vama.
Takođe, probajte pojesti i nešto pre odlaska u bolnicu.
Što piti?
Tokom porođaja preporučuju se izotonična pića, posebice onim ženama koje ne osjećaju potrebu za hranom.
Ona se brzo apsorbiraju i daju telu potrebnu energiju.
Također, dobar izbor su voda i razrijeđeni voćni sirup.
Gazirana pića i limunada ne predstavljaju dobar izbor jer mogu izazvati mučninu.
Ipak, s obzirom na individualno stanje, svaku bi trudnicu trebalo posebno savetovati o unosu hrane i pića tokom porođaja, posebno one trudnice koje spadaju u rizične grupe.
Rizične grupe predstavljaju trudnice s preeklampsijom, eklampsijom, pretile trudnice, ali i one koje su primile opioide za ublaženje bolova, budući da opioidi mogu usporiti pražnjenje želuca.
(Yumama)