Zašto dete odbija vaše zagrljaje i poljupce? Ne shvatajte lično, evo šta su najčešći razlozi

Ne shvatajte lično to što dete ponekad odbija da ga zagrlite ili poljubite - evo zašto to radi i kako je najbolje da reagujete.

Shutterstock

Raspoloženje dece vrtićkog uzrasta se veoma brzo menja, i uglavnom bez ikakve najave, a često i bez roditeljima vidljivog razloga. Dete koje jednog trenutka uživa u maminom zagrljaju i poljupcima, već sledećeg može da odbija njen zagrljaj, zbog čega roditeji neretko budu zbunjeni.

Postoji mnogo razloga zašto dete odjednom odbija vaš zagrljaj ili poljubac, i dok je uglavnom najbolje da sačekate da mališana prođu te trenutne "bubice", evo najčešćih razloga za takvo ponašanje i predloga kako da reagujete.

Dete je imalo loš dan

Baš kao i odrasli, i deca ponekad imaju loš dan, koji bi najradije proveli kod kuće, da ih niko ne uznemirava. Problemi koje deca imaju, iako bezazleni, njima deluju veliko i važno, a razočaranje i frustracija koju osećaju isti su kao kod odraslih. Zato uošte nije iznenađujuće ako dete ljutito odbija vaš zagrljaj jer u parku nije stiglo na red da se ljulja, ili je možda čulo "no-no" u vrtiću od vaspitačice.

Kako da reagujete: Poštujte želju mališana da se udalji od vas, ali mu dajte do znanja da ste tu ako mu je potrebna pomoć. Možda mu prosto treba par minuta u samoći da se smiri, a nakon toga će doći kod vas po zagrljaj.

Oporavlja se od tantruma

Ako vas dete odguruje od sebe nakon tantruma, moguće je da je vaša reakcija, koliko god da je bila nežna, povredila njegova osećanja i želi da vam to stavi do znanja ili je možda samo umorno od vrištanja i bacanja po podu.

Kako da reagujete: Prvo, prihvatite da dete ima pravo da se razočara. Uostalom, ni vi se ne osećate sjajno nakon svađe sa partnerom ili prijateljicom, već vam je potrebno malo vremena pre nego što izgladite odnos. Isto je i kod dece – i vašem mališanu je potrebno malo solo, a vi pokažite da razumete tu njegovu potrebu.

"Ne želiš da pričaš sa mnom zato što te nisam pustila da trčiš po parkingu, je l’ da?". Dajte detetu do znanja da ste tu ako mu treba zagrljaj, poručite mu da ga volite bez obzira na sve, piše babycenter.com.

Dete je ljuto na vas, ali ne zna to da kaže

Deca su specifična po tome što umeju da iskažu svoja osećanja, ali ne umeju da ih objasne. Možda niste dovoljno vremena posvetili svom mališanu, nedostajali ste mu, pa je sada ljut na vas jer ste bili razdvojeni. Ili je možda ljut što ste veći deo dana proveli sa novorođenčetom, ili nešto slično. Šta god da je razlog, mališan je preplavljen osećanjima, ali ne ume da vam ih objasni.

Kako da reagujete: Ako sumnjate da postoji neki ovakav razlog zašto dete odbija vaš zagrljaj, pokušajte da razgovarate sa njim. Pitajte ga nešto poput: "Jesi li ljut što ne provodim mnogo vremena sa tobom?" i prihvatite odgovore bez osuđvanja. Možda će vas povrediti to što je dete ljuto na vas, ali ne zaboravite da je to osećanje samo trenutno.

Prolazi kroz "nezavisnu" fazu

U uzrastu oko godinu dana, dete je možda "zalepljeno" za vas, a već malo kasnije vam možda brani da priđete njegovom zamku od kocki. Razlog tome može da bude da je sve samostalnije i sve manje ste mu potrebni u tom smislu, a može na ovaj način i da vas testira, da "proverava" koliko ga volite ili je prosto zauzeto i fokus mu je na nečemu drugom (te nema vremena za vaše poljupce).

Kako da reagujete: Nemojte ovu fazu da shvatate lično. Dete vas svakako i dalje voli, samo mu u tom trenutku nisu potrebni vaši zagrljaji i poljupci. Ako vam deluje da ga uznemiravate dok se nečim zanima, ostavite zagrljaje i poljupce za pred spavanje, kada mališan nije okupiran igrom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Mamin trik za tantrume  TikTok/jusssliv