7 znakova da imate toksičan odnos sa bivšim: Deca ne smeju da se nađu u centru svake svađe

Ako delite starateljstvo nad decom sa svojim bivšim, važno je da imate dobar odnos po pitanju roditeljstva. To je često teško postići, ali je najvažnije zbog vaše dece. Nažalost, neretko ovi odnosi nisu zdravi. Neki su čak i toksični.

Shutterstock

Evo sedam znakova da ste možda u toksičnom odnosu sa bivšim partnerom posle razvoda, što se najgore odražava na decu.

Uvek se svađate

Ako se čini da vi i vaš bivši ne možete da prođete kroz razgovor bez svađe, to je jasna crvena zastavica. Stalna svađa nije samo frustrirajuća, već je i štetna za decu. Moraju da osećaju da se mogu osloniti na oba roditelja za podršku, a ne samo na jednog. Vaše reakcije i ponašanje moraju biti predvidljive jer deca često uzimaju u obzir kako njihovi roditelji reaguju na određene situacije.

Uopšte ne pričate

Još jedan znak toksičnog zajedničkog roditeljstva je kada uopšte ne komunicirate sa bivšim partnerom. To je jednako štetno kao i stalna svađa, jer može dovesti do osećaja izolacije i konfuzije. Ako ne razgovarate, pokušajte da pronađete način da otvorite liniju komunikacije kako biste mogli da razgovarate o važnim stvarima za dobrobiti deteta.

Uvek stavljate decu u sredinu

Ako stalno pričate o bivšem sa decom ili pokušavate da ih navedete da zauzmu stranu, to je znak toksičnog zajedničkog roditeljstva. Vašu decu ne treba stavljati u središte vaših nesuglasica. Moraju da osećaju da imaju podršku roditelja, bez obzira na to šta se dešava između vas.

Vređate se pred decom

Biti roditelj koji deli starateljstvo i vreme s detetom nije lako. Morate da uskladite potrebe dece sa zahtevima posla i sopstvenog života. I povrh toga, morate pokušati da se slažete sa bivšim u mnogo toga. Može biti primamljivo da kažete svašta u gnevu bivšem pred decom, ali važno je odupreti se ovom porivu. Omalovažavanje pred decom može oštetiti njihov odnos sa oboma. To takođe čini da se osećaju uhvaćeno u sredini i rastrzano između dve vatre. Ako treba da kažete nešto, uradite to nasamo, daleko od dece. Ovo će pomoći da se zaštiti njihov odnos sa oboje.

Pokušavate da kontrolišete šta drugi roditelj radi sa decom kada su oni sa njima

Važno je da zapamtite da ne kontrolišete šta drugi roditelj radi sa decom kada su oni sa njim. Ako hoće da diktirate kako drugi roditelj treba da provodi vreme sa decom, to će samo poslužiti za stvaranje sukoba. Umesto toga, fokusirajte se na pravljenje plana koji stvara odgovornost i pruža fleksibilnost svakome, da bi se donosile odluke koje su u najboljem interesu deteta. Radeći zajedno možete stvoriti kooperativni roditeljski odnos koji će biti od koristi svima.

Iz inata uskraćujete informacije o deci

Možda izgleda kao način da se vratite svom bivšem, ali u stvarnosti, to samo na kraju povredi decu. Potrebno je da oba roditelja budu na istoj strani, a uskraćivanje informacija to otežava. Takođe stvara osećaj nepoverenja i ogorčenosti među roditeljima. Ako imate problema u komunikaciji sa bivšim, najbolje je da potražite pomoć od profesionalca.

Terapeut vam može pomoći da naučite kako da efikasnije komunicirate, a takođe može pružiti podršku deci. Uskraćivanje informacija od bivšeg samo će otežati stvari.

Donosite odluke o deci bez konsultacija

Važno je da se konsultujete jedno sa drugim pre nego što donesete odluke o deci. To znači da ste na istoj strani i da su vam najbolji interesi dece uvek na umu. Naravno, biće trenutaka kada ćete morati da donosite brze odluke bez prethodnog konsultovanja. Međutim, kad god je moguće, uvek je najbolje da se dogovarate.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć!  Kurir televizija