Božićni post uveliko traje, bliži nam se Božić i dan kada će se mnogi vernici koji su postili, i pričestiti. Najradosniji praznik donosi veselje, slogu i ljubav celoj porodici, a dok iščekuju 7. januar, mnogi roditelji se pitaju kada odnosno u kom uzrastu dete može da se pričesti, da li treba da posti i kako...
Prvi i najvažniji uslov da se dete pričesti je da bude kršteno.
"Кrštena deca, kao čeda Svete pravoslavne Crkve, takođe se udostojavaju svetog pričešća 'na osvećenje duša svojih i primanje blagodati Gospodnje', kao što je rečeno u 'Didaktičkim vestima'. Dok se detetu ne navrši sedma godina, možete ga pričešćivati bez ispovesti i posta. Dete treba privikavati već od treće, četvrte godine na pričešćivanje našte srce. Od trogodišnjeg uzrasta deca zajedno sa roditeljima uoči pričešća mogu pročitati dve, tri molitve koje su im poznate", napisao je sveštenik Pavle Gumerov za sajt pravoslavie.ru.
On je istakao da "decu ne treba dovoditi u hram pre samog pričešća, već ranije, vodeći računa da dete, zavisno od sopstvenih snaga i uzrasta, može da ostane neko vreme na liturgiji. Razume se, ovde svako ima svoju meru, ali je decu neophodno privikavati na molitvu u crkvi. To treba činiti postepeno, da dete ne bi zamorili i uznemirili one koji se u hramu mole. Deca, uzrasta šest, sedam godina, ukoliko su ih pravilno navikavali na službu, mogu da izdrže gotovo celu liturgiju".
Sveštenik Pavle Gumerov piše i da deca starija od sedam godina treba pričešću da pristupaju postepeno, tako što će postiti jedan dan pre pričešća. Evo i njegovih saveta za pričešćivanje beba i odojčadi.
"Pristupajući svetoj čaši, bebe treba držati horizontalno, da im glavica bude s desne strane. Ručice treba pridržavati, da dete ne bi slučajno gurnulo čašu ili zgrabilo kašičicu. Odojčad ne treba previše dojiti pred liturgiju, da ne bi nakon pričešća povratili", piše sveštenik Gumerov i dodaju da se mala deca obično pričešćuju samo Krvlju Hristovom, ali da ako se dete često pričešćuje i ponaša dolično kod čaše, sveštenik može da mu da i mali deo čestice – što se, pak, ne odnosi na bebe.
Dečija ispovest
Pravoslavni hrišćani se ispovedaju pre pričešća, a da li to treba da rade i deca?
"Počev od dečijeg (sedmogodišnjeg) uzrasta, dete treba da se pričešćuje sa prethodnom ispovešću. Maleni hrišćanin (naravno, ukoliko poželi) može i ranije da pristupi Tajni ispovesti (na primer, sa šest godina)", piše ovaj sveštenik, a zatim objašnjava kako roditelji da pripreme dete za ispovest.
"Sa detetom je neophodno u miru i poverenju porazgovarati, objasniti mu šta je to greh, zbog čega mi molimo od Boga oproštaj i šta je to narušavanje zapovesti. Nije na odmet reći i to da, čineći greh, čovek u prvom redu nanosi štetu samom sebi – sve loše koje mi učinimo ljudima, vratiće nam se. Dete može osećati strah pre ispovesti, i neophodno je razbiti ga rečima da je ispovednik dao zakletvu, obećanje, da nikada nikome neće ispričati ono što je čuo na ispovesti, i ne treba da ga se plaši, jer se mi ispovedamo Samom Bogu, a sveštenik nam samo pomaže u tome. Veoma je bitno reći, da nazvavši grehove na ispovesti, treba uložiti sve napore da ih više ne ponovimo. Veoma je dobro kada se roditelji i deca ispovedaju kod istog duhovnika.
Neke mame i tate prave veliku grešku kad sami nabrajaju detetu njegove grehove ili ih pišu umesto njega na ceduljicu. Mi možemo samo nežno i oprezno ispričati, ali ne i ispovedati se umesto njega. I sasvim je nedopustivo nakon ispovesti zapitkivati ispovednika o sadržini detetove ispovesti", zaključuje sveštenik.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)