Čini se da nema ništa lakše od pranja veša u mašini. Međutim, čak i ovaj trivijalni posao ima puno više ''zamki'' nego što ste mogli zamisliti.

Preterano visoka temperatura vode

Odeća će duže zadržati svoj oblik i boju i istrošiti se sporije ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, topla ili hladna voda može se nositi s prljavštinom jednako kao i vruća imate dobru perilicu i deterdžent. Samo stvari kao što su posteljina ili peškiri mogu se prati na 90 ° C za dezinfekciju. Sve ostalo može prati na nižim temperaturama.

Previše deterdženta ili omekšivača

Višak deterdženta može začepiti posudu za deterdžent i uzrokovati neugodan miris, a previše omekšivača čini da se odeća teže ispere. Pažljivo pročitajte doze navedene na pakovanju i ne zaboravite da koristite mernu posudu. Ako su vaše stvari jako prljave, koristite intenzivniji način pranja ili pokrenite 2 ciklusa.

Koristite omekšivač za svu odeću

Osim što tkanina postaje baršunasta, omekšivač olakšava peglanje. Međutim, tokom vremena se smanjuje i apsorpcija tkanine, tako da je bolje da ga ne koristite za pranje peškira, sportske odeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastana.

Prekomerno pranje farmerki!

Proizvođači farmerki imaju radikalno mišljenje: oni savetuju da odustanete od mašinskog pranja kako bi sačuvali boju duže. Ako ne želite da sledite ovu preporuku, optimalan interval između 2 pranja je preiod od 2 do 6 meseci, zavisno od toga koliko često nose farmerke i na pojedinačne karakteristike vašeg tela.

Pogrešno sušenje

Nepravilno sušenje utiče na vašu odeću nepovoljno kao i loše pranje. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da izbegnete greške:

- Nemojte previše da koristite automatsko sušenje: to čini vaše stvari istrošenim i brže gube boju. Nemojte ga koristiti za suvu i osetljivu tkaninu.

- Nemojte kačiti pletene i vunene predmete da vise dok se suše, jer će izgubiti svoj oblik. Sušite ih na peškiru na vodoravnoj površini.

- Pre sušenja veša, protresite ga kako biste sprečili gužvanje.

Loše održavanje mašine za veš

Prljavština, ostaci deterdženta i sve što se nakuplja u mašini tokom vremena, pre ili kasnije će doći na vašu odeću, što će dovesti do loših mirisa i belih mrlja. Da biste to sprečili, sledite nekoliko jednostavnih pravila o održavanju:

- Ispraznite mašinu nakon svakog pranja.

- Nakon svakog pranja uklonite preostali deterdžent iz gume na vratima.

- Redovito prosušite fioku za deterdžent.

- Jednom mesečno, upalite mašinu ''na prazno'' sa deterdžentom i sirćem za dezinfekciju.