Od vetra, oštrog i hladnog vazduha koža se pojačano isušuje i ljušti. Kapilari se skupe, pa koža poprima crvenu, a ponekad i ljubičastu boju. Isušivanje kože često je praćeno vrlo neugodnim svrbežom.
Prema rečima kozmetičarke Manuele Šapro, svaka koža ima različitu toleranciju na hladnoću, što znači da neke osobe dobro podnose hladnoću, dok druge na nagle temperaturne promene reaguju alergijskom reakcijom u obliku urtikarije. Upravo zbog toga kožu treba pravovremeno pripremiti tretmanima i preparatima prilagođenima određenom tipu kože.
"Priprema kože sastoji se u jačanju hidrolipidnog i rožnatog sloja, koji štite kožu od isušivanja i oštećenja jer postaje otpornija, a samim tim i manje reaktivna. Po danu koži treba zaštita, a po noći hidratacija", kaže Manuela Šapro. U zaštiti kože mogu vam pomoći kreme, mleka i ulja koja će zadržati vlagu i podariti joj toliko potrebne hranjljive sastojke, ali jedan od najvažnijih faktora zasigurno je i ishrana.
"Ona mora biti bogata mineralima, vitaminima i esencijalnim sastojcima koje osiguravaju nesmetan metabolizam kože, ali i podižu imunitet kako kože tako i celog organizma. Preporučuje se što više svežeg voća i povrća bogatog gvožđem i vitaminom C, kao i orašasti plodovi poput lešnika, badema i semenki bundeve koji su izvanredan izvor vitamina E i B i nezasićenih masnih kiselina", ističe kozmetičarka Šapro.
Nega tela
Kako biste izbegli preterano isušivanje kože tela, izbegavajte prevruće kupke. Vruća voda brzo rastapa zaštitni sloj kože kojem je prirodni zadatak kožu održavati gipkom i vlažnom. Radije se istuširajte mlakom vodom ili, još korisnije, kombinacijom tople i hladne vode kako biste podstakli prokrvljenost čitavog organizma, pa tako i kože. Na taj način vaša će koža dobiti dovoljno kiseonika, čime ćete potaknuti odstranjivanje toksina te ubrzati proces obnavljanja, što je zimi od izuzetne važnosti.
Važno je izbegavati sapune te je zimi telo najbolje prati nežnim uljnim emulzijama. Nakon svakog tuširanja na telo obavezno nanesite mleko, losion ili ulje, a možete iskušati i jedan delotvorni recept iz kućne radinosti kokosovo ulje pomešajte sa istom količinom maslinovog ulja te dodajte nekoliko kapi bilo kog eteričnog ulja. Za negu vrlo suve kože izvrsno je i ulje pšeničnih klica – najjači prirodni koncentrat vitamina E. Ono stimuliše izmenu sastojaka i štiti stanice kože od oštećenja. Ulje pšeničnih klica bogato je masnim kiselinama te jača zaštitni sloj kože, održavajući njenu vlažnost i dajući joj mekoću.
Nega lica
Koža lica zimi je prva na udaru, pa stoga zaslužuje i duboku zaštitu. Budući da se tipovi kože lica dele na suvu, mešovitu i masnu, potrebno je dobro razlikovati proizvode koji odgovaraju pojedinom tipu u zimskom razdoblju. Prema savetima Manuele Šapro, tokom zime poželjno je napraviti i specijalne anti-ejdžing tretmane kako biste izbegli stvaranje bora i starenje kože zbog pojačanog isušivanja. Isto tako, osobe s masnom i mešovitom kožom treba redovno da koriste pilinge i hidrantne kreme kako im se ne bi dodatno začepile pore i dovele do pojave akni, a sa druge strane do pojačanog perutanja površinskog sloja kože. Ovakva koža zahteva i redovno čišćenje kod kozmetičara iz istih razloga.
Posebnu pažnju koži treba posvetiti prilikom odlaska na skijanje, jer je tada posebno izložena hladnoći, vetru i ekstremnim vremenskim uslovima, koji podrazumevaju i štetno UV zračenje. U planinama je stoga potrebno koristiti tzv. cold kreme sa visokim zaštitnim faktorom. Baza takvih krema je pčelinji vosak koji na koži stvara zaštitni sloj i štiti je od pucanja i isušivanja. U takvim uslovima nije poželjno koristiti hidratantne kreme, jer se na niskim temperaturama u njima smrzavaju molekuli vode i stvaraju oštre kristaliće koji dodatno iritiraju i oštećuju kožu.
Ne zaboravite i negu tanke i osetljive kože oko očiju. Kreme za to područje treba nanositi ujutru i uveče. Po danu oko očiju nanosite kremasti gel koji služi kao zaštita i omogućava vlagu, dok će bogata i regenerativna noćna krema nahraniti kožu. Usne su takođe jedan od najosjetljivijih delova lica. Specijalne kreme i melemi sa zaštitnim faktorom obavezni su tokom zime.
I za kraj, prema preporuci kozmetičarke Manuele Šapro, donosimo vam nekoliko saveta za negu kod kuće:
Piling za sjajnu i glatku kožu
- Dve kašičice ovsenih pahuljica pomešati sa punomasnim mlekom tako da dobijete homogenu, mekšu smesu. Naneti na vlažnu kožu i ostaviti nekoliko minuta, a potom nežnim kružnim pokretima oljuštiti i ostatak ukloniti toplom vodom. Potom naneti tonik i hidratantnu kremu.
Maska za brzo osveženje umorne kože lica
- Zgnječite jednu bananu te je u debljem sloju nanesite na celo lice i na područje oko očiju. Ostavite da deluje 10-15 min. Lagano odstranite vodom ili čajem od lavande.
Maske za suvu kožu te ispucale vrhove kose
- Kašičicu svežeg kravljeg sira pomešajte sa dve kašičice meda i ostavite da deluje 10-20 minuta.
- Kašičicu meda, žumance i kašičicu maslinovog ulja pomešajte i držite 10-15 min. Ova maska izvanredno obnavlja suve i ispucale vrhove kose, samo je treba držati oko pola sata, a kosu pokriti aluminijskom folijom ili plastičnom vrećicom.
Maska za mešovitu i masnu kožu
- Kašičicu svežeg sira, kašičicu meda i kašičicu svežeg limunovog soka pomešajte u glatku smesu i držite na licu najviše 10 minuta.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna