Najbolja odbrana od virusa je jačanje imuniteta pravilnom, uravnoteženom ishranom. Zbog nekvalitetne ishrane telo je podložnije infekcijama, a i sam oporavak traje duže.

Namirnice koje je korisno uvrstiti u ishranu su one koje sadrže nutrijente važne za jačanje imuniteta - kvalitetne izvore proteina, dobrih masnoća, antioksidansa, ali i probiotika.

Naime, za neometan rad imuniteta  treba paziti na probavu jer su dobre bakterije u debelom crevu i ravnoteža crevne mikroflore odgovorni su za celokupno zdravlje.

Zato u ishranu treba uvrstiti kvalitetne fermentisane mlečne proizvode poput jogurta i kefira.

"Unos bakterija mlečne kiseline pospešuje zdravlje probavnog, a time i imuniteta. Bore se protiv patogena u crevima proizvodnjom antimikrobnih spojeva, čime štite imunitet", kaže dipl. ing. nutricionizma Sandra Marić Bulat.

Beli luk- 70 posto beli luk smanjuje trajanje prehlade. Dobar je i za prevenciju jer smanjuje rizik od prehlade za 63 posto, pokazala je studija britanskog centra Garlic Centre.- 60 sekundi u mikrotalasnoj može ‘deaktivirati’ lekoviti alicin, kao i 45 minuta u rerni, pokazala je studija Univerziteta u Pensilvaniji.

Ona naglašava da je i beli luk dobar protiv prehlade.

Njegova ulja i aktivna materija alicin ulaze u disajni sastav kroz krvotok i ublažavaju respiratorne tegobe. Zbog alicina, beli luk poseduje protivirusno i antibakterijsko delovanje.

Postoje ozbiljne naučne potvrde da uništava bakterije, gljivice, viruse i parazite. Snažno delovanje belog luka potvrđeno je i u odbrani od respiratornih bolesti, kao što su prehlade, astma, bronhitis, pa čak i tuberkuloza.

Savet: Naseckajte beli luk 10-ak minuta pre jela jer će njegovo delovanje biti jače.

Foto: Shutterstock

I voće, poput nara, sadrži antioksidanse koji smanjuju simptome prehlade. Deluju antimikrobno protiv bakterija koje uzrokuju mnoge respiratorne bolesti.

"Nar je bogat i vitaminom C koji vrlo brzo smanjuje simptome prehlade", kaže Marić Bulat.

Dodaje da se visoke doze vitamina C dobijaju i iz limuna.

"One su ključni sastojak jačanja imunološkog sistema i pomažu u zadržavanju štetnih slobodnih radikala. Limun takođe pomaže u smanjivanju upalnih procesa u celom telu", dodaje nutricionistkinja.

Napominje i da redovan unos kivija smanjuje učestalost, trajanje i težinu simptoma infekcija gornjih disajih puteva, a pomaže i kod upala grla.

Med prirodno smiruje bol u grlu i deluje kao sredstvo za suzbijanje kašlja. To omogućuje telu da pojačava svoj imunitet u borbi protiv infekcija i groznice.

Med se može jesti samo nekoliko puta dnevno, a dobro je ujutro popiti čašu mlake vode s par kapi limuna i malo meda koji će podstaći izlučivanje sline i odbranu od infekcija.

Pileća supa ima snažno protivupalno dejstvo, i ublažava simptome infekcija gornjih disajnih puteva, kaže ona.

Domaća pileća supa sadrži sastojke koji obiluju vitaminima i mineralima.

"Šargarepa telo hrani vitaminom A važnim za sluznicu te hranjivim materijama koje igraju ulogu u imunološkom odgovoru, a piletina sadrži cink koji pomaže u borbi protiv groznice. Piletina takođe pomaže u oporavku telesnog tkiva jer sadrži aminokiselinu cistein",  pojašnjava.

Kajenske i crvene čili papričice, nastavlja, sadrže kapsaicin koji ne samo da daje ljuti ukus hrani već ima i protivupalna svojstva i ubrzava metabolizam i termogenezu.

Zato papričice "razbijaju" začepljenost nosa i pluća, jačaju imunološki sistem, što je vrlo korisno tokom sezona prehlade i gripa.

"Sirćetne kiseline, aminokiseline i kalijum čine i jabukovo sirće delotvornim protiv prehlade. Takođe, ublažava glavobolje uzrokovane hladnoćom", kaže i dodaje:

"Možete ga piti s mlakom vodom, limunom i kašičicom meda".

Mala-velika pravila dečije zimske ishrane možete pročitati klikom na fotografiju ispod: