Svet bruji o virusu koji se širi Kinom: Evo kakve simptome izaziva i koliko je opasan

Poslednjih dana svetski mediji pišu o virusu koji je registrovan u Kini, a koji se najčešće javlja kod dece.

Shutterstock

Poslednjih dana svetski mediji pišu o virusu koji je registrovan u Kini. U pitanju je humani metapneumovirus (HMPV), respiratorna bolest koja uzrokuje simptome slične prehladi ili gripu, ali povećava rizik i dovodi do nekih ozbiljnijih komplikacija poput bronhitisa ili pneumonije, posebno kod starijih, male dece ili imunokompromitovanih ljudi.

Ova bolest je iz iste porodice virusa kao respiratorni sincicijalni virus (RSV) i za nju se zna od 2001. godine, kada je prvi slučaj otkriven u Holandiji. Iako, dakle, nije sasvim nov virus, u smislu da je tek otkriven, o njemu se ne govori baš mnogo, pa mnogi nisu čuli za humani metapneumovirus. Epidemije ovog virusa se javljaju u hladnijim mesecima.

Zašto svet bruji o HMPV-u

Prema izveštaju tamošnjih vlasti, u severnoj Kini je primećen porast slučajeva ovog virusa, posebno među decom. Usled toga je kineski Centar za kontrolu bolesti upozorio na mere opreza kada su u pitanju zdravlje i higijena, ali tvrdi da nema govora o pandemiji sličnoj kovidu.

Kako su objasnili stručnjaci za theguardian.com, to naizgled povećanje broja obolelih od humanog metapneumovirusa verovatno je posledica novih tehnologija koje pomažu da se ovaj virus lakše identifikuje.

Simptomi i komplikacije HMPV-a

Simptomi koje izaziva ovaj virus su slični onima koji se javljaju usled prehlade ili gripa, i jedan je od nekoliko virusa koji se često opisuju terminom prehlade koji pokriva širok spektar infekcija, smatra dr Džeklin Stivens, predavač u Školi zdravlja na Flinders univerzitetu u Australiji.

HMPV, međutim, može da dovede do komplikacija poput bronhitisa ili zapaljenja pluća kod starijih, male dece ili imunokompromitovanih ljudi.

"Svakako može i izaziva ozbiljnije bolesti, zato i mislim da je važno da ljudi znaju za taj virus", kaže prof. Pol Grifin, stručnjak za infektivne bolesti.

"Izazov je u tome što u ovom trenutku ne možemo da uradimo mnogo toga da bismo sprečili prenošenje, sem da upozorimo ljude da je virus prisutan. Ne postoje vakcine ili lekovi, iako se radi na razvoju nekih vakcina", naglašava Grifin.

Treba li HMPV da nas brine

Stručnjaci su saglasni da humani metapneumovirus nije poput kovida-19, postoji već nekoliko decenija i u globalnoj populaciji već postoji određen nivo imuniteta. Kovid-19 tada je bio nova bolest, koja nikada ranije nije bila zabeležan kod ljudi, zbog čega je i dostigla nivo pandemije.

"Mislim da ne treba da brinemo zbog pandemije ovog virusa, ali povećanje broja slučajeva i uticaj koji ima su značajni. Treba da naučimo lekciju iz pandemije i smanjimo širenje HMPV-a, naročito jer nemamo vakcine niti lekove za njega", smatra dr Grifin.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Opasni virus kosi decu po vrtićima, posledice mogu biti ozbiljne! Pedijatar upozorava: Prevencija je gotovo nemoguća, posebno obratite pažnju na ove simptome  Kurir televizija