Kako se odgajaju deca širom sveta? U Nemačkoj je jedno najvažnije, a evo šta jedu u Francuskoj

Roditelji širom sveta imaju svoja načela po kojima vaspitavaju decu - evo šta je specifično u Japanu, Holandiji, Nemačkoj...

Shutterstock

Kulture naroda širom sveta se razlikuju, a samim tim se razlikuju i načini na koje roditelji u različitim državama vaspitavaju decu.
Iako, naravno, ne treba po svaku cenu usvajati nečija "pravila" u vaspitavanju, možda nije zgoreg da vidimo kako to roditelji širom sveta odgajaju decu i uzmemo ili prilagodimo ono što nam se učini OK.

Japanci odmalena osamostaljuju decu

Uopšte nije uobičajeno da u Japanu prilično mala deca sama koriste metro ili hodaju ulicom idući do obližnje prodavnice. Japanci generalno cene samostalnost i trude se da tome nauče svoju decu odmalena, a takođe ih i vaspitavaju u duhu "oslanjanja na grupu". Tako, ako naiđu na neki problem, oni će bez problema pitati neznanca za pomoć, što je mnogima koji ne žive u toj zemlji čudno. Ipak, u japanskoj kulturi se veliki značaj pridaje zajednici i smatra se da je ona mnogo važnija od pojedinca, a istovremeno, zaštita dece se smatra nečim što se tiče svih.

U Francuskoj deca jedu isto što i mama i tata

U ovoj državi ne postoji "hrana za decu" kao u mnogim drugim kulturama, već se očekuje da mališani jedu isto što i odrasli. Ne mora sve da im se sviđa, ali se odmalena uče da probaju svu hranu. Ako ne jedu ono što im se posluži za obrok, jednostavno ne dobijaju ništa drugo do sledećeg obroka - dakle, nema "pa dobro, ako nećeš to, evo ti ovo". Iako to nekima možda zvuči pomalo strogo, zapravo se na ovaj način mališanu uče da jedu raznovrsno.

U Holandiji deca rano uče o intimnim odnosima

Verovali ili ne, sek*ualno obrazovanje u Holandiji počinje već u uzrastu od četiri godine. Neki smatraju da je to previše rano, ali zapravo je to period kada mališani postaju radoznali i otkrivaju svoje telo. Roditelji u ovoj državi su veoma otvoreni kada je u pitanju ova tema, zbog čega za tamošnje mališane intima nije tabu tema i bolje poznaju svoje telo, imaju više samopouzdanja.

Nemci odmalena borave u prirodi

U Nemačkoj deca predškolskog uzrasta većinu vremena provode napolju, igrajući se u prirodi, uz manje nadzora odraslih nego što je to uobičajeno u mnogim drugim državama.

U ovoj zemlji se ne pridaje mnogo značaja čitanju i pisanju u tako ranom uzrastu, već se rad na socijalnim veštinama mališana i podsticanju njihove samostalnosti. Mnogi od njih čak i pre šeste godine provode nekoliko noći kampujući (uz nadzor odraslih), ali tako da oni budu zaduženi za hranu i uspavljivanje, piše scarymommy.com.

U Norveškoj deca ne kreću u školu pre 7. godine

Norvežani smatraju da deca jednostavno ne mogu da sede duži vremenski period pre sedme godine života, zbog čega ih do tog uzrasta ohrabruju da uče kroz igru. U skladu sa tim, kada krenu u školu, nemaju mnogo problema sa sedenjem i koncentracijom.

Na Tibetu, recimo, decu odgajaju tako da se prema njima ponašaju kao da su kraljevi do pete godine, a zatim do desete godine kao da su "robovi". Svaka kultura je specifična i postoje razlozi zašto se deca odgajaju baš na određen način u različitim državama, ali to, svakako, ne sprečava roditelje iz drugih krajeva sveta da neka pravila preuzmu ili barem razmisle o načinu na koji vaspitavaju svoje dete.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Mama pokazala kako se dete igra u blatu  TikTok/ cleidianeolivei19