Podučavanje kritičkom razmišljanju ne znači da morate da pretvarate svoje dete u ciničnu, ozbiljnu pametnicu ili da ga terate da razmišlja ili se ponaša kao odrasli. Ono što treba da uči je da se kreće kroz život, gradi iskustva i razvije sopstveni glas i osećaj za rasuđivanje.
Naravno, detetu će ovi kvaliteti dobro doći za lično iskustvo – bilo u igricama ili sportu, školi ili aktivnostima poput snalaženja u kupovini namirnica ili sklapanju novog prijateljstva. Kako raste, veštine i sposobnost da kritički analizira situacije pomoći će mu da se nosi sa sve složenijim životnim preprekama.
1. Postavljajte otvorena pitanja
Sjajan način da razvijete sposobnosti razmišljanja vašeg deteta je da mu pomognete da dođe do odgovora, umesto da direktno odgovarate na pitanja.
Na ovaj način, dete će znati ne samo odgovor na svoje nedoumice, već će moći i da shvati kako da samo dođe do odgovora, sa vašim korisnim podstrekom tu i tamo.
Sada možda neće moći sami da razmišljaju ili daju tačne odgovore. Poštujte njihove zaključke odgovorima kao što su: „To je zanimljivo. Reci mi zašto tako misliš.“
Naučite ih hipotezama. Kreiranje situacija „ako je ovo… onda šta“ sa vašim detetom može da postane zanimljiva igra u kojoj jedni drugima dajete hipotetičke situacije i vidite kako druga osoba reaguje. Odgovori mogu biti urnebesno smešni, logični ili pametni. Može se pokazati kao zabavna vežba koja će proširiti njihov um i iskoristiti maštu.
2. Vreme za igru napolju
Klincu će se svideti ovaj korak jer je vreme za igru savršena prilika da prirodno poboljšate svoje veštine razmišljanja dok se zabavljate i krećete.
Pravo učenje se dešava sa iskustvima, a ne sedenjem i samo razmišljanjem. Postarajte se da vaše dete dobije svoje svakodnevno vreme za igru napolju i istražite razne aktivnosti koje dolaze sa zabavom i novim saznanjima.
3. Razvijajte naviku čitanja
Ako se dete zaljubi u knjige, onda će moći da nauči toliko toga, što će razviti um i sposobnosti da analiziraju, tumače i razumeju sve vrste situacija i scenarija. Knjige će im ponuditi prozor u stvarni i izmišljeni svet i ideju o izmišljenim likovima i stvarnim ličnostima. To će razviti njihov koeficijent inteligencije i emocionalne inteligencije.
4. Neka stalno nešto pita
Oslobodite radoznalost svog deteta tako što ćete ga ohrabriti da postavlja pitanja i cenite kada to uradi. Ako vaše dete postavlja pitanja o bilo čemu, to znači da razmišlja, što će takođe poboljšati sposobnosti rešavanja problema. Uz odgovaranje na pitanja, iskoristite tu priliku da svakodnevno naučite nešto novo.
5. Odgovornost i obaveze
Počnite od malog i naučite svoje dete da postane odgovorno i samostalno tako što ćete mu zadati stvari koje treba da uradi po kući za sobom, kao što je da složi ćebe nakon upotrebe, odnese svoje prljavo posuđe u sudoperu ili da odeću drži u ormanu. Razvijanje ovih navika, da preuzmu odgovornost za svoje stvari, učiniće ga pametnijima. Zatim mu možete dati i male zadatke koji uključuju druge, kao što je briga o ljubimcu ili mlađem bratu ili sestri.
BONUS VIDEO