Imati nadaredno dete je zaista dar, mada ima i nekih roditelji koji gotovo kao da se toga "plaše" – ali i to je razumljivo jer mnogi imaju strah da možda neće uraditi sve što bi trebalo kako bi negovali tu dečju nadarenost.
Možda tome doprinose i neki česti mitovi o darovitoj deci, a mi razbijamo najčešće.
Uče brzo i sve odmah razumeju. Darovita deca zapravo mogu da imaju probleme u učenju baš kao i svi drugi. Darovitost ne znači da dete već sve zna, niti je to garancija da ne može da ima neke poremećaje poput disleksije.
U svemu su dobri i iz svih predmeta imaju dobre ocene. Zapravo, nadarena deca ne moraju nužno da imaju sve najbolje ocene, niti moraju da blistaju na svim školskim redmetima. Neretko ovi mališani imaju veoma izražena interesovanja za neko određeno polje, dok na drugim poljima mogu da imaju prosečan ili čak loš učinak, piše guiainfantil.com.
U svemu su napredni. Ni to nije tačno, nije svako nadareno dete napredno u učenju, niti ima neke izuzetne sposobnosti. Recimo, dete može rano da progovori, ali to ne mora da znači da je ono darovito. Naprednost u nečemu nije nužno povezana sa izrazito visokim IQ-om.
Ne treba im pomoć u školi. Zbog toga što su nadarena, ovoj deci je zapravo potrebna pomoć kako bi ostvarili svoj pun potencijal.
Imaju poteškoće u socijalizaciji. Zapravo, to nema nikakve veze sa njihovom darovitošću, već sa time kako se dete prilagođava na okruženje. Osim toga, ponekad se dešava da darovito dete ima interesovanja koja nisu uobičajena za njegov uzrast, zbog čega više voli da vreme provodi sa odraslima nego sa svojim vršnjacima.
BONUS VIDEO: