Tinejdžer koji nosi slušalice, uronjen u telefon i ne reaguje na spoljašnje stimuluse je slika koja je postala poznata savremenim roditeljima. Ova situacija često postaje uzrok svađa i netrpeljivosti u mnogim porodicama.
Iako u stvari nije iznenađujuće da tinejdžeri, pošto su dobili priliku da stalno ostanu u kontaktu sa prijateljima (i zaista sa celim svetom), to iskorišćavaju. Zar ne biste i sami to radili da ste u njihovim godinama?
Ali roditelji su s pravom zabrinuti da preterano gledanje u ekran telefona može imati negativan uticaj na zdravlje i školski uspeh njihovog deteta. Pored toga, komunikacija u četovima za ćaskanje i instant mesindžerima ne doprinosi razvoju pravih društvenih veština, a na društvenim mrežama tinejdžer može naići na maltretiranje, uznemiravanje itd.
Stručnjaci za roditeljstvo preporučuju roditeljima tinejdžera da sa konfrontacije pređu na saradnju. Ovakav pristup će pomoći mnogo bolje od roditeljskog diktata, nametanja strogih pravila, vrištanja, sukoba i kažnjavanja. Ali za ovo roditelji prvo moraju da rade na sebi.
1. Promenite svoje psihološke stavove
Vredi priznati da što je vaše dete starije, to imate manje kontrole nad njegovim životom – i stvarnim i digitalnim. Zbog toga je toliko važno da se ova kontrola prenese u ruke samog deteta – da ono samo donosi odgovorne odluke i reguliše svoju onlajn aktivnost.
Da biste napravili ovo putovanje – od kontrole do poverenja – morate da počnete da pratite svoje reakcije kada vidite dete zagledano u svoj telefon. Sledeći put kada se budete osećali kao da ćete vikati na njega, zastanite i poslušajte sebe. Shvatite u kojoj meri želite da kontrolišete sve što vaš tinejdžer radi. I zapitajte se: da li je to tačno?
2. Budite radoznali i povežite se
Ništa vam neće uspeti ako između vas nema normalnog kontakta, piše deti.mail.ru. Stoga, vredi pokazati radoznalost i pitati tinejdžera, na primer, koja društvena mreža mu se najviše dopada i zašto, koje, po njegovom mišljenju, društvene mreže imaju prednosti i mane, šta će se desiti ako ceo dan provede bez telefona.
Podsetite se da ovo nije diskusija: niste ovde da biste dali lekciju, već da biste bolje razumeli svoje dete. Ni pod kojim okolnostima vaš tinejdžer ne treba da posumnja da ne shvatate njegovo mišljenje ozbiljno, da ga ne smatrate pogrešnim ili da ga ne osuđujete.
3. Razviti zajednički plan
Da bi, s jedne strane, tinejdžer mogao samostalno da reguliše svoje digitalno ponašanje, a sa druge strane, svi rizici povezani sa tim svedeni na minimum, razviti usaglašen razuman plan. Tokom rasprave o svakoj od njegovih tačaka, dajte tinejdžeru priliku da prvi podeli svoje misli, a tek onda izrazi svoje mišljenje.
Obavezno obratite pažnju na sledeće teme:
- gde, kada i koliko dugo možete da sedite na telefonu da bude primereno, razumno i adekvatno
- kako da ostanete bezbedni na mreži
- šta treba da znate o bontonu na društvenim mrežama
- šta možete da objavite, a šta ne
Kako saznati da li možete verovati određenim informacijama sa Interneta
Zahvaljujući ovom timskom radu, vaš tinejdžer će osetiti da mu verujete i da ga doživljavate kao odgovornu i savesnu osobu. Uopšteno govoreći, ovo je veoma korisno za dete: čak i ako ono još uvek ne dostigne tako visoku ocenu, vaše poverenje će mu pomoći da mu se približite.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)