Ekspertkinja za roditeljstvo Margo Mačol Bisnou, koja je za svoju knjigu intervjuisala roditelje 70 ostvarenih odraslih, otkrila je zajedničku nit uspešnih roditelja, još uspešnije dece: ti roditelji su dali svojoj deci slobodu da idu za svojim strastima, mada je to nekad delovalo ekstremno, kao što je odlazak od kuće u mladosti ili napuštanje fakulteta.
„Te ‘ekstremne’ stvari koje roditelji rade svode se zapravo na to da slušaju svoje dete i ozbiljno shvataju ono što njihovo dete kaže, umesto da govore – ja sam roditelj, ja znam najbolje“, kaže Bisnou za CNBC.
Posledica pritiska da se sledi jednostran, sužen put može da bude anksiozno nesrećno dete. Nasuprot tome, roditelji koje je Bisnou intervjuisala pokazali su da su otvorenog uma i da imaju dovoljno poverenja da pomognu svojoj deci da budu nezavisni, puni samopouzdanja i da razviju veštine koje su se pokazale korisnim za njihovu buduću karijeru, kaže ona.
„Tužno je jer to ne bi trebalo da bude ekstremno roditeljstvo, već normalno roditeljstvo“, kaže Bisnou i izdvaja tri primera „ekstremnih“ roditeljskih odluka koje su zaista pokazale rezultate.
Podržavajte strasti svog deteta, uprkos sumnjama
Režiser Džon M. Ču odrastao je u oblasti San Franciska, gde je njegov otac držao popularni restoran. Roditelji, koji su bili imigranti, u početku su bili zbunjeni njegovim interesovanjem za umetnost. Oboje su želeli da se bavi nečim što je tradicionalnije, kaže Bisnou.
Ali Džon je kamerom koju mu je majka dala snimao filmiće s porodičnih odmora i njegova strast je vremenom rasla, iako ga je mama opominjala da ne zapostavi domaće u srednjoj školi zbog toga i da ne gubi vreme.
„Briznuo je u plač i rekao – ne možete me zaustaviti, ovo je ono što volim“, prenela je Bisnou njegove reči.
Tada mu je majka dala razne knjige o snimanju filmova i rekla mu: „Ako želiš to da radiš, nauči sve o tome i budi najbolji.“
Ljudi koji prestanu da podstiču strasti i talente svoje dece jer možda neće zarađivati dovoljno novca kad odraste ili neće postići uspeh kakav većina ceni, šalju pogrešnu poruku, kaže Bisnou.
„Ne prave svi karijeru od svoje strasti, ali ako pokažete detetu da mu verujete, to će mu dati samopouzdanje koje će mu trebati da uspe kad odraste, bez obzira na put kojim na kraju krene.“
Pustite dete da rano ode od kuće
Mnogi koje je Bisnou intervjuisala dali su svojoj deci dosta nezavisnosti od malih nogu. Primer su roditelji Sajmona Ajzaksa, generalnog direktora kompanije za digitalni marketing TaskForce i suosnivača digitalne platforme Fatherly. Kada je Sajmon bio u srednjoj školi, dozvolili su mu da ode od kuće i provede dve godine u Koloradu da trenira skijanje. On se kasnije takmičio za koledž i nadao se da će jednog dana ući u američki olimpijski tim. To se nikada nije desilo – ali to iskustvo je direktno uticalo na njegov preduzetnički uspeh, kaže Bisnou.
„Takva strast prema nečemu ga je naučila hrabrosti i fokusiranosti, teškom radu i odlučnosti, svemu onome što je potrebno da bi uspeo u životu. Znam da je njegovoj porodici bilo teško da ga pusti. Ali jesu.”
Ne reagujte negativno ako dete napusti fakultet
Neće svako sa preduzetničkim snovima ko napusti fakultet postati sledeći Bil Gejts ili Mark Zakerberg. Majka Meta Mulenvega je svakako bila oprezna, kaže Bisnou.
Njen sin nije čak ni imao kompaniju spremnu za pokretanje 2004, kada je rekao da želi da napusti Univerzitet u Hjustonu posle dve godine. Mulenveg je razvijao sistem za upravljanje veb sadržajem u svojoj studentskoj sobi, a sajt za tehnološke medije CNET je želeo da počne da mu plaća za njegov rad. Njegova majka se u početku dvoumila, ali poklekla je pred strašću i posvećenošću svog sina. Na kraju ga je odvezla u San Francisko da mu pomogne da pronađe stan.
„On je bukvalno radio na tome bez prestanka i ona je znala koliko mu je to važno i pustila ga je da ode“, kaže Bisnou.
Posle godinu dana Mulenveg je napustio CNET da bi svoju kreaciju pretvorio u samostalan posao: WordPress. Nije mogao da zamisli da radi bilo šta drugo, napisao je u to vreme u postu na blogu.
Danas je izvršni direktor matične kompanije WordPress.com Automattic, koja ima više od 2.000 zaposlenih i koja je 2021. navodno procenjena na 7,5 milijardi dolara.
„Mnogi roditelji se razbesne ako njihovo dete hoće da napusti fakultet. Ne dozvoljavaju mu to jer su ubeđeni da tako neće moći da bude uspešno u životu. A jasno je da je za Mulenvega to bila ispravna odluka“, zaključuje Bisnou.
(Yumama/Zadovoljna)
BONUS VIDEO