Danas je vršnjačko nasilje zastupljeno na svakom mestu - od škole i kompšiluka, do društvenih mreža i dečijih rođendana. Psihoozi ističu da deca koja su žrtve vršnjačkog nasilja često imaju problema sa mentalnim zdravljem i dobijaju u ranom detinjstvu traumu koju mogu da vuku dugi niz godina, a koja značajno utiče na detetov uspeh u školi, društveni život, sam kvalitete života,
Vršnjačko nasilje može da bude fizičko i verbalno, a svako je rizično po zdravljedeteta i povećava rizik od depresije i anksioznosti. Zbof toga je važno da roditelji reaguju na prve znakove vršnjačkog nasilja, prijave ih u školi, konsultuju institucije i preduzmu sva moguća sredstva.
Evo koje znakove vršnjačkog nasilja nad detetom ne smete da ignorišete:
- dete ima modrice ili ogrebotine koje ne može da objasni
- često "gubi" lične stvari
- dolazi kući sa oštećenom odećom ili knjigama
- odjednom izbegava školu
- gubi interesovanje za školu ili ima lošije ocene
- žali se na česte glavobolje ili bolove u stomaku
- lažira bolest da bi izašao iz škole
- često se oseća bolesno ili umorno
- ima slabiji ili jači apetit
- preskače obroke
- doživljava česte noćne more
- on je nesiguran
- izgleda anksiozno ili depresivno
- izoluje se i često provodi vreme sam
- sve ređe se druži sa prijateljima
Ukoliko primetite neke od ovih znakova, to ne moraju da budu isključivo signali vršnjačkog nasilja, ali bez obzira, bitno je da reagujete i proverite. Ukoliko primetite neke od ovih signala kod vašeg deteta, potražite stručnu pomoć. Mališani možda neće želeti o tome da govore, pa bi najbolje bilo da im pomognete da se otvore i da vam kažu u čemu je problem, a možete angažovati i psihologa.
(Yumama)
BONUS VIDEO: