Neki roditelji imaju bolji, neki lošiji odnos sa svojom decom, i na to može da utiče mnogo faktora. Ponekad, nažalost, situdija bude takva da deca doslovno mrze roditelje, a takvi odnosi najčešće nastaju zbog nekoliko grešaka koje mame i tate prave.
1. Stroga pravila bez objašnjenja
Deci su potrebna pravila i granice, ali jedini način da ih prihvate a da vas ne zamrze je da im uvek objasnite zašto nešto ne treba ili treba da rade. Odgovori poput "zato što sam ja tako rekao/la" ne vode ničemu i samo zbunjuju mališane. Ono što još nikako ne treba da radite je da bude nedosledni u pravilima, pa da danas puštate mališana sve što poželi, a sutra da ga zbog istog kažnjavate samo zato što ste umorni.
2. Ignorisanje osećanja
Gotovo siguran način da vas dete zamrzi je ignorisanje njegovih osećanja. Da do toga ne bi došlo, kada vam se mališan poveri o tome kako se oseća, budite uz njega, zagrlite ga, ohrabrite, utešite, razgovarajte...
3. Upoređivanje sa drugima
"Zašto ti ne možeš da dobijaš petice kao Marko", "Svi ostali imaju dobre rezultate, a ti?!", "Zašto nisi malo više kao brat/sestra?", "Svi imaju puno drugara, a ti?" i slična pitanja su takođe prečica do ogorčenosti u odnosu deteta i roditelja. Zbog ovakvih izjava i pitanja se mališani osećaju kao da su najgori, i više neće želeti da sa vama dele svoja osećanja jer se osećaju poniženo, prenosi deti.mail.ru.
4. Nikad nema pohvala
Ponekad roditeji imaju previsoka očekivanja od svojih naslednika, pa kada dete nešto dobro uradi, oni kažu: "Očekivao sam više/bolje od tebe", "Pa šta, ništa ti ne znači ova petica, svi su dobili petice", "Svako to može da uradi, lako je" itd.
Zbog ovakvih izjava se mališan oseća kao da njegova dostignuća nemaju nikakvog značaja, usled čega počinje da sumnja u sebe i gubi motivaciju da se trudi, a uz to počinje i sam stalno da se poredi sa drugima.
5. Nema izbora
Roditelji koji nikada ne daju deci baš nikakvog izbora, čak ni za one potpuno beznačajne stvari, galopiraju ka lošem odnosu sa njima. Naravno, u nekim situacijama deca nemaju dovoljno kapaciteta ni iskustva da bi donosila odluke, dozvolite mu barem neki ograničen izbor – recimo, ponudite mu da bira koju od dve majice će da obuče. Na taj način će ono biti mnogo zadovoljnije, osećaće se kao da ima kontrolu, a vaš odnos će biti mnogo bolji.
6. Manjak vremena
Ako su roditelji stalno odsutni, dete može da se počne da se oseća izolovano, nevoljeno, da se udaljava i povlači u sebe, a to je pogubno po odnos mališana i roditelja.
Potrudite se da svakodnevno posvetite detetu barem malo vremena, da pitate kako je, kako je provelo dan, interesujte se šta ga zanima, koje pesmice ili muziku voli...
7. Nepriznavanje grešaka
Nemojte da mislite da roditelji sve znaju i da su baš uvek u pravu, nego kada napravite grešku, izvinite se svom mališanu. U suprotnom, ako odbijate to da uradite čak i kada vam dete kaže da se zbog nekog vašeg dela ili reči osećalo loše, to će u njemu samo izazvati bes i tugu i udaljiće vas.
Imajte na umu da je odgajanje dece proces koji zahteva ljubav, strpljenje i razumevanje, kao i da su podrška i ohrabrenje jako važni u vašem odnosu sa mališaniama. Svaki put kada ih saslušate, kada pokažete da su vam njihova osećanja važna, gradite poverenje i ljubav, a to je osnova svega.
BONUS VIDEO:
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju