Ukoliko nisi iskusio neuspjeh, nikada nećeš uspeti – rečenica koju smo svi bar jednom čuli i koja iza sebe krije veliku istinu. Iako većina ljudi strepe i beže od neuspeha, on je neminovan u bilo kom apsektu života, ali on nije toliko strašan jer nam može doneti i mnogo toga dobrog.

Pa tako i svoju decu ne smete kriti od neuspeha i štititi ih od svakog životnoh udarca, jer nekada on za njih može biti koristan i može ih učiniti jačin i stabilnijim ličnostima.

U sledeće 4 situacije roditelj treba da dopuste detetu da pogrieši, jer će se ono tako suočiti sa životom i sa svim životnim porazima.

1. Pogrešni prijatelji

Gotovo svako dete ima druga/drugaricu za koje njegovi roditelji znaju da druženje sa njim ne utiče dobro na njega, ali ipak ne bi trebalo da se mešate jer je taj neko izbor vašeg deteta ( u tom trenutku).

Deca, pogotovo u srednjoj školi, "isprobavaju" prijatelje baš kao što isprobavaju razne stvari u potrazi za sopstvenim identitetom. Na taj način mališani ne samo o prijateljstvima nego i o različitim osobnostima i profilima ljudi.

2. Sportska i druga takmičenja

Takmičarske događaje u kojima učestvuju deca, mama i tata treba da ih doživljavaju kao da su im baka i deka, a ne roditelji, savetuju stručnjaci. Šta to znači?

Baka i deka obično samo žele da vide unuka kako nastupa i učestvuje u takmičenju, dok su roditelji uključeni i u detetov uspeh i nekada vrše pritisak da budu najbolji. Dešava se da roditelji od deteta očekuju stalno najbolje rezultate, a to može da stvori detetu veliku presiju i da ga previše optereti.

3. Kućni poslovi

Dete nekada mora da uči iz vlastitog iskustva i iz vlastitih grešaka. Primeri za tom mogu biti, da nije lepo usisaolo sobu, složiolo veš, da nije lepo opralo ruke ili složilo igračke. Ukoliko je mališan uzeo prljavu majicu i u njoj otišao u školu, nakon vaše grdnje to sasvim sigurno više nikada neće uraditi.

4. Domaći zadatak

Ocene i učenje mališana su veoma važni zbog njegove budućnosti, u to spadaju i domaći zadaci. Ne dozvolite da vaše dete izađe napolje da se igra, a da prethodno nije završilo domaći ili najvažnije školske obaveze. Ipak detetu treba prepustiti školske obaveze i ne gnjaviti ga time, ali povremena kontrola neće škoditi.

Pročitajte i:

Zapratite nas i na Instagramu!

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Uživajte u roditeljstvu! (@yumama.rs)