Preterano gledanje televizije može imati negativne posledice kod dece, kao što su: pasivnost, sklonost ka gojaznosti, manjak fizičkih sposobnosti, slabija koncentracija, nedovoljno razvijena memorija... Gledajući televiziju deca su izložena velikoj količini nasilnih sadržaja i često može da dođe do gubitka granice između realnog i izmišljenog, pa je moguće i smanjenje empatije (saosećanja) za doživljaje iz sopstvenog okruženja.

Ipak, televizija ima svoje dobre strane: dokazano je da deca koja su gledala dečje obrazovne emisije bolje čitaju i imaju razvijenije verbalne veštine od dece koja gledaju samo crtane filmove i programe za odrasle. Takođe, pošto ne traži nikakvu mentalnu aktivnost, televizija može da deluje kao "ublaživač" stresa - kako za odrasle, tako i za decu.

Međutim, rizici od preteranog gledanja televizije ili kompjuterskih igara počinju kada se izgubi selektivnost u izboru sadržaja. Podrazumeva se da decu ne možete, niti bi to bilo poželjno, da potpuno izolujete od televizije ili kompjutera, ali nemojte da dozvolite da to bude njihov dominantan način provođenja vremena. Postoje i brojne druge aktivnosti, koje su mnogo kreativnije, zabavnije i korisnije, a koje višestruko utiču na vaš međusobni odnos.


Jelena Holcer, pedagog