Jedan faktor je presudan za čestu upalu krajnika: Evo i koji simptomi su karakteristični za anginu

Pročitajte koji su simptomi karakteristični za tonzilitis kod dece, ali i koji faktori utiču na to da neki mališani imaju česte angine odnosno upale krajnika.

Shutterstock

Bol u grlu odnosno upala krajnika ili tonzilitis javlja se često kod dece – čak i nekoliko puta godišnje. U tim slučajevima, kada se angina javlja nekoliko puta godišnje, smatra se ponavljajućom upalom krajnika, kaže dečji ORL dr Sebastijen Vartel.

Šta je angina?

Postoji više vrsta upala krajnika, a najčešće su bela (gnojna) i crvena angina, koje se razlikuju se prema lezijama koje se pojavljuju u grlu. Za crvenu anginu je karakteristično da su krajnici crveni i otečeni, dok su kod bele angine krajnici otečeni, ali je prisutna i beličasta prevlaka koja se lako skida.

"Angina je upala krajnika koja može da bude crvena ili bela, u zavisnosti od prebojenosti krajnika. Najčešće je virusna, ali može da bude i bakterijskog porekla", pojasnio je dr Vartel za parents.fr.

Simptomi virusne angine

Upala krajnika je u oko 75 odsto slučajeva virusna, a izazivaju je različiti virusi, među kojima su najčešći adenovirus i enterovirus. Ne leči se antibioticima, a simptomi su uglavnom blagi – curenje iz nosa, bol u grlu, ponekad i blago povišena temperatura.
Uz paracetamol koji se daje po potrebi, dete se najčešće oporavi za četiri-pet dana, kaže dečji ORL.

Simptomi bakterijske angine

Uzročnik ove vrste angine je bakterija beta-hemolitički streptokok grupe A, a ovaj oblik upale krajnika se retko javlja kod dece mlađe od tri godine. "Za lečenje bakterijske angine su antibiotici poput amoksicilina neophodni u lečenju", ističe dr Vartel. Kod ove vrste angine je temperatura obično visoka, a grlo je dosta upaljeno i crveno, odnosno simptomi su izraženiji nego kod virusne upale krajnika.

Zašto se upala krajnika iznova javlja

Jedan faktor ima odlučujuću ulogu u tome koliko se često upala krajnika odnosno tonzilitis javlja – veličina krajnika. "Najčešće se uzima u obzir veličina krajnika – što su veći, to je dete sklonije tonzilitisu. Pošto su krajnici kod dece obično veći nego kod odraslih, oni su skloniji upalama. Svakako, u najvećem broju slučajeva ponavljajući tonzilitis je povezan sa velikim krajnicima. Nakon šeste godine se na krajnicima formiraju male pukotine, u kojima će se taložiti ćelijski ostaci, koji mogu da budu uzrok lošeg zadaha, ali je to i idealno za razvoj infekcija koje se iznova javljaju, samim tim i za tonzilitis", objašnjava dr Vartel.

Kada ponavlajuće upale krajnika treba da vas zabrinu

Preporuka je da se obratite stručnjaku ukoliko se tonzilitis previše često javlja i utiče na kvalitet života deteta. "Zamislite, ako izuzmemo bolnost simptoma, da dete ima upalu krajnika pet-šest puta godišnje. Ono će zbog toga izgubiti više od mesec dana škole", navodi dr Vartel.

Pored toga, ponavljajući tonzilitis može da dovede do nekih komplikacija, mada retko. "Glavni rizik je akutna reumatska groznica koju izaziva streptokok, te se, dakle, javlja u slučajevima bakterijske upale krajnika. Retka je, ali može da ima ozbiljne posledice, pa čak i da dovede do smrtnog ishoda", kaže dečji ORL.

Kako izbeći ponavljajući tonzilitis

Kao što jer dr Vartel istakao, na neke faktore prosto ne može da se utiče – poput veličine krajnika, koja ima važnu ulogu. "Roditelji mogu da oblače dete dobro, da se ne prehladi, da ga podsećaju da redovno pere ruke, da stavlja lakat na usta kada kašlje ili kija jer se upala krajnika prenosi kapljičnim putem".

Lečenje hronične angine

Ako dete ima upalu krajnika najmanje šest puta godišnje ili ima tonzilitis deset puta za deve godine, 12 puta za tri godine, stručnjaci uglavnom preporučuju parcijalnu tonsilotomiju, odnosno uklanjanje dela krajnika.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Opasni virus kosi decu po vrtićima, posledice mogu biti ozbiljne! Pedijatar upozorava: Prevencija je gotovo nemoguća, posebno obratite pažnju na ove simptome  Kurir televizija