Postoji nekoliko vrsta meningitisa, uključujući bakterijski ili viralni. U čak 80 odsto slučajeva je u pitanju virusni meningitis, a najčešći uzročnik ove vrste je enterovirus.
Meningitis je inače zapaljenje tankih membrana koje okružuju i štite mozak i kičmenu moždinu, činei nervni sistem. Najčešće je izazvan virusnom infekcijom, ali uzrok može da bude i bakterijska, parazitska ili gljivična infekcija, a posledica je višak cerebrospinalne tečnosti, koja povećava itrakranijalni pritisak i izaziva brojne simptome.
Kako se dobija virusni meningitis
Mogu da ga izazovu različiti virusi, mada je najčešći uzrok neki enterovirus, poput echovirusa, Koksaki virusa ili poliovirusa. Još neki od virusa koji mogu da budu uzroci virusnog meningitisa su šindre, morbili, rubeole, zauške, HIV, infektivna mononukleoza, herpes.
Vakcine protiv ovih bolesti mogu da spreče i slučajeve meningitisa izazvane tim virusima.
Simptomi meningitisa
U slučaju virusnog meningitisa, dominantan simptom je meningealni sindrom, koji je karakterističan po sledećim simptomima:
- Glavoboljama
- Ukočenosti vrata
- Fotofobiji odnosno osetljivosti na svetlost
- Mučnini i/ili povraćanju
Za razliku od bakterijskog meningitisa, infektivni sindrom, koji se između ostalog karakteriše visokom temperaturom, manje je izražen, iako je prisutan barem na početku. Osim toga, može da se desi i da virus koji je izazvao meningitis može da inficira i druge organe, te da dovede do curenja iz nosa, upale grla ili uha, kašlja, osipa, poteškoća sa disanjem, piše parents.fr.
Nespecifični simptomi kod odojčadi i beba
Kod beba simpmtomi mogu da se pomešaju sa nekim drugim patologijama ili virusnim bolestima, zbog čega je važno da se obrati pažnja na svaku povišenu temperaturu, gubitak apetita, stanje apatije, poremećaje svesti, sivu prebojenost kože, konvulcije, izostanak reakcije bebe na okruženje, neprestani plač. Takođe, bebe zbog meningitisa mogu da imaju i ispupčenu fontanelu, koja takva postaje zbog viška cerebrospinalne tečnosti.
Analizom uzroka cerebrospinalne tečnosti se utvrđuje da li je reč o bakterijskom ili virusnom meningitisu.
Da li je meningitis zarazan
Prenos virusnog meningitisa zavisi od toga koji je virus uzročnik. U slučaju enterovirusa, koji je uzrok meningitisa u najvećem broju slučajeva, prenosi se bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, putem sekreta iz nosa i kapljicama pljuvačke koje u vazduh dospevaju usled kašljanja, kijanja.
Može se takođe preneti i putem krvi, kontaktom sa stolicom zaražene osobe, zbog čega je jako važno da roditelji redovno peru ruke i dezinfikuju toalet dok brinu o detetu koje ima meningitis.
Koliko dugo traje bolest i kako se leči
Iako, uzimajući u obzir simptome, ova bolest može da zvuči zastrašujuće, u najvećem broju slučajeva je benigna. Deca koja nemaju nikakve probleme sa imunim sistemom se obično oporave za nekoliko dana, deset najviše, a uglavnom su dovoljno lekovi ili sirupi za ublažavanje bola i odmor.
Antibiotici najčešće nisu potrebni za lečenje virusnog meningitisa, već je lečenje simptomatsko, odnosno radi se na ublažavanju simptoma poput glavobolje.
Kod ozbiljnijih oblika viralnog meningitisa, posebno meningoencefalitisa povezanog sa herpesom, može zahtevati i lečenje antiviralnim lekovima.
BONUS VIDEO: