Roditelji treba da znaju, ako dete ima gust zeleni ili tamno žuti iscedak iz nosa, to je znak da se odmah obratite lekaru. Zašto? O tome je govorila šef odeljenja ORL Gradske dečije bolnice Olga Princ.
Ako curenje iz nosa ne prođe nakon 7 dana
Ako je dete zahvatila virusna infekcija, počinje rinitis, odnosno iz nosa poteče lagani tečni iscedak, boli grlo i glava, a temperatura može da poraste. Obično nakon 7 dana svi ovi simptomi prođu, a posebno curenje iz nosa.
Ali ako se nakon nedelju dana nastavi curenje iz nosa, to može da ukazuje da je detetu započeo rinosinusitis, odnosno zapaljenje u sinusima što je povezana bakterijska infekcija. Upalu sinusa karakteriše gusto zeleno ili tamno žuto gnojno pražnjenje iz nosa, glavobolja, blago temperatura koja može porasti, nešto iznad 37C.
Takođe može da sve posle nedelju dana prođe, a onda curenje iz nosa se nastavlja ili pogorša- to su sve znaci bakterijske infekcije. Često deca počinju da kašlju noću, jer se gnojni sekreti slivaju u grlo kroz zadnji zid. U ovom slučaju, potrebno je odmah odvesti dete doktoru, napraviti rendgenski snimak da bi se razumelo u kom sinusu je počeo gnojni proces i propisati adekvatan tretman.
Šta uzrokuje upalu sinusa?
Parotidni sinusi se formiraju u zavisnosti od starosti deteta. Najčešće, deca imaju etmoiditis - zapaljenje rešetkastog lavirinta, koji je dobro razvijen kod dece od rođenja. Dakle, do 3. godine, među svim komplikacijama rinitisa, etmoiditis je na prvom mestu. Na drugom mestu je upala, sinusitis - zapaljenje maksilarnih sinusa, čija veličina odgovara uzrastu mališana. U starijoj dobi deca pate od frontitisa - upale sinusa frontalno, jer se frontalni sinusi formiraju samo u adolescenciji. Može doći i do sfenoiditisa - zapaljenja glavnog sinusa, ali to se dešava mnogo ređe. Samo lekar može da postavi dijagnozu, a roditelji ne bi trebalo da odlažu odlazak kod specijaliste.
Kako se leči
Ako dete koje je bolesno duže od 7 dana, ima kontinuirano žut ili zeleni iscedak iz nosa, ali nema temperature i glavobolje, možete uz savet lekara, da pokušate sa lokalnim antibiotikom. To su kapi ili sprejevi koji sadrže antibiotike. Pored toga, veoma dobro deluju biljni preparati koji razređuju i izbacuju sluz. Najbolje je da dete uzima ove lekove od samog početka bolesti, jer sprečavaju komplikacije - formiranje rinosinusitisa. A ako mališan ima temperaturu i glavobolju, lekar propisuje efikasan antibiotik, bez kojeg se nikako ne može.
BONUS VIDEO