Do upale slepog creva dolazi kada ono postane blokirano nečim i javi se infekcija. Slepo crevo je mali organ koji je spojen sa debelim crevom i nalazi se u donjem levom delu stomaka.
Upala slepog creva smatra se hitnim medicinskim stanjem, zbog čega je važno da znate koji simptomi ukazuju na ovo stanje.
Uzroci upale slepog creva
Upala slepog creva se javlja kada je slepo crevo začepljeno, zbog čega dolazi do razvoja bakterija. Do začepljenja ovog creva mogu da dovedu:
- Tvrda stolica
- Otečene limfne žlezde u crevima
- Paraziti i druge infekcije
Do upale slepog creva najčešće dolazi kod dece i mladih između pet i 20 godina starosti, mada se može javiti i kod starijih. Ovo stanje nije zarazno.
Simptomi upale slepog creva kod dece
Najčešće je prvi znak upale slepog creva blago povišena temepratura i bol u predelu oko pupka. Međutim, ovaj bol se obično pogoršava i pomera se ka donjoj desnoj strani stomaka, piše kidshealth.org.
Ukoliko se dete žali na bol u stomaku, obratite pažnju na sledeće simptome koji bi mogli da ukažu na to da je u pitanju upala slepog creva:
- Jak bol, naročito oko pupka ili u donjem desnom delu stomaka (bol najpre može da bude prolazana, a onda da raste i bude veoma intenzivan)
- Blago povrišena telesna temperatura
- Gubitak apetita
- Mučnina i povraćanje
- Dijareja (posebno kada su u pitanju manje količine izmeta pomešane sa sekretom)
- Otečen stomak
Ponekad može da dođe i do pucanja slepog creva, što zahteva hitnu medicinsku reakciju. Temperatura koja dostiže i 40 stepeni može da bude znak da je puklo slepo crevo.
Ukoliko sumnjate da vaše dete ima upalu slepog creva, odmah idite kod lekara.
Komplikacije upale slepog creva
Inficirano odnosno upaljeno slepo crevo koje se ne leči ima veće šanse da pukne, što može da dovede do širenja bakterija po telu.
Nije lako utvrditi da li je u pitanju upala slepog creva jer simptomi mogu da liče na one koji se javljaju usled gastroenteritisa, kamena u bubregu, upale pluća ili infekcije urinarnog trakta. Zato je važno da ne postavljate sami dijagnozu, već da odvedete dete kod lekara.
Lečenje i operacija slepog creva
Ponekad, u blažim slučajevima upale slepog creva doktori propisuju antibiotike koji se daju intravenski, a zatim se piju još sedam dana. Međutim, ponekad to nije dovoljno ili je upala previše jaka, i u tim slučajevima se slepo crevo hirurški odstranjuje.
Ova operacija se smatra rutinskom i oporavak nakon nje obično ne traje dugo, nekoliko dana, a iako postoje šanse da dođe do nekih komplikacija, one su uglavnom minimalne.
Još jedna stvar koju treba da znate je da upala slepog creva ni na koji način ne može da se spreči. Ali, svakako je dobra vest da se uglavnom bez problema leči ili operiše, ukoliko se simptomi prepoznaju na vreme.
BONUS VIDEO: