Karijes kod dece, posebno u starosnoj grupi od 3-5 godina, uobičajen je s obzirom na fiziologiju mlečnih zuba i način na koji se razvijaju navike u ishrani, kako prenosi Parenting first cry.
Šta uzrokuje karijes kod dece
Postoji mnogo faktora koji izazivaju karijes kod dece, ovo su najznačajniji.
Kako mlečni zubi imaju tanju gleđ i meki su, karijes se može formirati i brzo napredovati kroz njih. To čini mlečne zube sklonijim karijesu. Takođe, da li ste znali da karijes u mlečnim zubima povećava rizik od karijesa i kod odraslih zuba? Stoga postaje od suštinskog značaja da se o njima više brine i ulaže u proizvode dobrog kvaliteta.
2. Oralna bakterijska infekcija se prenosi
Karijes kod dece je zarazna, prenosiva bakterijska bolest. U našim ustima postoje određene štetne bakterije koje oštećuju zube i na kraju izazivaju karijes. Bakterije koje izazivaju karijes mogu se preneti na decu putem pljuvačke. Svako može preneti bakteriju, uključujući i drugu decu/roditelje. Što češće dečja usta dolaze u kontakt sa pljuvačkom koja sadrži bakterije koje izazivaju karijes, veća je verovatnoća da će štetne bakterije kolonizirati usta deteta, što će dovesti do stvaranja karijesa. Zato je najbolje izbegavati deljenje pribora koji može omogućiti kontakt sa pljuvačkom.
3. Navike u ishrani
Deca vole bombone i slatke grickalice, dok bakterije koje izazivaju karijes vole šećer. Dakle, nije iznenađujuće što česta konzumacija slatkih grickalica i pića povećava rizik od razvoja karijesa kod deteta. Takođe, slatkiši nisu jedina problematična hrana. Bilo koja hrana koja sadrži fermentabilne ugljene hidrate (koji se razlažu u šećere dok su još u ustima) mogu hraniti bakterije koje izazivaju karijes. To znači da je pored slatke hrane, prerađena, skrobna hrana poput keksa, čipsa i belog hleba loša za zube vašeg deteta.
4. Učestalost potrošnje šećera
Prejedanje slatkom hranom tokom dana je mnogo gore za zube vašeg deteta nego da jedete istu ukupnu količinu slatkiša odjednom, ubrzo nakon obroka. A skrobna i slatka hrana koja dugo ostaje u ustima vašeg deteta, poput tvrdih bombona ili karamela i suvog grožđa, štetnija je za zube vašeg deteta od hrane koja se brzo izbacuje iz usta, kao što je jogurt.
5. Pranje na pogrešan način
Kao što znate, loše navike o higijeni zuba kod dece povećavaju rizik od razvoja karijesa. Zbog toga je veoma važno da detetu perete zube dva puta dnevno. Takođe je važno da nadgledate četkanje i pomažete svom detetu da četka na pravi način sve dok ne budete sigurni da je dete naučilo da dobro četka samo.
Kako se karijes može sprečiti kod dece između 3-5 godina?
Evo kako se karijes može sprečiti:
- Započnite dobre zubne navike rano. Naučite svoje dete da pere zube najmanje dva puta dnevno pomoću paste za zube prilagođene deci i da redovno čisti i koncem.
- Ograničite ili izbegavajte određenu hranu kao što su slatke grickalice, slatkiši i sokovi. Ako vaše dete jede ovu hranu, neka isperi usta ili opere zube nakon jela da bi se oslobodilo šećera.
- Pijenje dovoljno vode dnevno, tokom celog dana, jedna je od najlakših navika za sprečavanje nastanka karijesa kod dece. Voda pomaže u ispiranju štetnih bakterija iz usta i sprečava nakupljanje kiseline na zubima.
- Dobro vodite računa o svom zdravlju zuba. Ako imate istoriju stomatoloških problema, izbegavajte deljenje četkica za zube ili pribora sa svojim detetom. Naravno, trebalo bi da vodite računa o tome da dobro četkate i čistite koncem i da što pre tretirate bilo kakve oralne probleme. Ovo će takođe stvoriti dobar primer za vaše dete i pokazati mu da je zaštita njegovih zuba neophodna.
- Osigurajte da vi i vaše dete redovno posećujete stomatologa jednom godišnje radi stomatoloških pregleda, čak i ako su zubi zdravi.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO