Urođena srčana mana je problem sa strukturom srca sa kojim se dete rađa. Neke urođene srčane mane kod dece su jednostavne i ne zahtevaju lečenje. Druge urođene srčane mane kod dece su složenije i mogu zahtevati i operativne zahvate.
Ozbiljne urođene srčane mane obično se primećuju ubrzo nakon rođenja ili tokom prvih nekoliko meseci života, piše Mayo clinic.org.
Znaci i simptomi mogu uključivati:
- Bledosive ili plave usne, jezik ili nokti (cijanoza)
- Ubrzano disanje
- Oticanje nogu, stomaka ili područja oko očiju
- Kratkoća daha tokom hranjenja, što dovodi do slabog povećanja telesne težine
Manje ozbiljne urođene srčane mane mogu se dijagnostikovati tek kasnije u detinjstvu. Znaci i simptomi urođenih srčanih mana kod starije dece mogu uključivati:
- Lako ostaje bez daha tokom vežbanja ili aktivnosti
- Lako se zamara tokom vežbanja ili aktivnosti
- Nesvestica tokom vežbanja ili aktivnosti
- Otok u rukama, zglobovima ili stopalima
Kada posetiti doktora
Ozbiljne urođene srčane mane se često dijagnostikuju pre ili ubrzo nakon rođenja deteta. Ako primetite da vaša beba ima bilo koji od gore navedenih znakova ili simptoma, pozovite svog lekara.
Ako vaše dete ima bilo koji od znakova ili simptoma manje ozbiljnih srčanih mana dok raste, pozovite lekara vašeg deteta. Lekar vašeg deteta može da vas obavesti da li su simptomi vašeg deteta posledica srčane mane ili nekog drugog zdravstvenog stanja.
Uzroci
Da biste razumeli uzroke urođenih srčanih mana, može biti od pomoći znati kako srce obično funkcioniše. Srce je podeljeno na četiri komore, dve na desnoj i dve na levoj strani. Za pumpanje krvi kroz telo, srce koristi levu i desnu stranu za različite zadatke.
Desna strana srca pokreće krv u pluća kroz plućne (plućne) arterije. U plućima krv preuzima kiseonik, a zatim se vraća na levu stranu srca kroz plućne vene. Leva strana srca zatim pumpa krv kroz glavnu arteriju tela (aortu) i izlazi u ostatak tela.
Kako se razvijaju urođene srčane mane
Tokom prvih šest nedelja trudnoće, bebino srce počinje da se formira i počinje da kuca. Glavni krvni sudovi koji idu ka srcu i iz njega takođe počinju da se razvijaju tokom ovog kritičnog vremena.
U ovom trenutku u razvoju bebe mogu početi da se razvijaju urođene srčane mane. Istraživači nisu sigurni šta tačno uzrokuje većinu ovih defekata, ali misle da genetika, određena medicinska stanja, neki lekovi i faktori životne sredine ili načina života, kao što je pušenje, mogu igrati ulogu.
Prevencija
Pošto je tačan uzrok većine urođenih srčanih mana nepoznat, možda neće biti moguće sprečiti ova stanja. Postoje neki koraci koje možete preduzeti da biste smanjili ukupni rizik vašeg deteta od urođenih mana kao što su:
- Uradite odgovarajuću prenatalnu negu. Redovni pregledi kod lekara tokom trudnoće mogu pomoći da mama i beba budu zdravi.
- Uzmite multivitamin sa folnom kiselinom. Dokazano je da uzimanje 400 mikrograma folne kiseline dnevno smanjuje urođene defekte u mozgu i kičmenoj moždini. Takođe može pomoći u smanjenju rizika od srčanih mana. Pre uzimanje suplemenata neophodno je da se konsultujete sa lekarom.
- Ne pijte i ne pušite. Ove životne navike mogu naštetiti zdravlju bebe. Takođe izbegavajte pasivno pušenje.
- Proverite antitela rubeole. Infekcija rubeolom tokom trudnoće može uticati na razvoj srca bebe. Vakcinišite se pre nego što pokušate da zatrudnite.
- Kontrolišite šećer u krvi. Ako imate dijabetes, dobra kontrola šećera u krvi može smanjiti rizik od urođenih srčanih mana.
- Upravljajte hroničnim zdravstvenim stanjima. Ako imate druga zdravstvena stanja, uključujući fenilketonuriju, razgovarajte sa svojim lekarom o najboljem načinu lečenja i upravljanja njima.
- Proverite sa svojim lekarom pre uzimanja bilo kakvih lekova. Neki lekovi mogu izazvati urođene mane. Obavestite svog lekara o svim lekovima koje uzimate, uključujući i one koje ste kupili bez recepta.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)