Svaki roditelj želi da mu dete bude zdravo. Pod zdravim podrazumevamo i fizički i psihički razvoj. Kada je u pitanju fizička spremnost naše dece, u današnje vreme se često priča o gojaznosti i višku kilogramu kod mališana, ali šta je sa decom koja imaju drugi problem - mršava su i ne mogu da se ugoje. Kao što je poznato, održavanje zdrave težine jedan je od kritičnih aspekata za osiguranje zdravog života. Međutim, mnogi roditelji pogrešno tumače zdravu težinu kao "mršavu", što je netačno. Dok je gojaznost sve veći zdravstveni izazov u zemlji, manja težina takođe može biti zabrinjavajuća, posebno kod dece.
Dr Praveni za Only my health objašnjava da mršav izgled i izbirljivost pri jelu predstavljaju uobičajena pritužba koja dovodi roditelje kod pedijatra. "Normalna težina i visina zapravo imaju širok raspon. Dakle, deca istog uzrasta mogu da se razlikuju po parametrima rasta u zavisnosti od mnogo faktora." Ukoliko smatrate da dete ima problem sa ishranom ilimislite da je previše mršavo, najbolje šta možete da uradite jeste da se konsultujete sa lekarom i dobijete prave odgovore.
Znaci da je dete premršavo:
Može biti teško znati da li dete ima manju težinu ili je samo zdravo mršavo. Ali evo nekoliko znakova na koje treba obratiti pažnju:
- Dete nije dobilo na težini u poslednjih šest meseci, ili je više od 10% telesne težine izgubilo tokom tri meseca.
- Vidljivo teško gubljenje, gde deca izgledaju poput kože i kostiju ili razvijaju generalizovani edem zbog neuhranjenosti
- Veoma su niski i mršavi u poređenju sa vršnjacima, posebno kada su roditelji prosečne visine i težine
- Umor i slabost deteta, nedostatak koncentracije, loš san
- Promene u apetitu, uključujući smanjeni apetit ili potpuno odbijanje da jedu
- Nedostatak koncentracije i smanjen uspeh u školi, teškoće u učenju i društvenim aktivnostima
- Intenzivne promene raspoloženja i emocionalnog stanja, zatvorenost deteta
- Problemi sa varenjem, kao što su dijareja ili zatvor, nadimanje
- Slaba mišićna masa i atrofija mišića, nedostatak kondicije i želja deteta za fizičkom aktivnošću usled brzog zamora
- Anemija ili nedostatak gvožđa u krvi kao i nedostatak drugih hranljivih materija
- Promene na kosi, koži i noktima koji postaju slabiji i lomljiviji
Mogući uzroci mršavosti:
Pre nego što počnu da paniče da je dete previše mršavo, brižni roditelji treba da se sete sebe u detinjstvu, da procene svoj i stas svojih najbližih rođaka. Ako su svi u porodici mršavi, onda ne treba očekivati da će beba biti bucmasta, jer niko nije ukinuo zakone genetike. Takođe je važno zapamtiti strukturne karakteristike tela. Deca koja su sklona mršavosti imaju duge noge i ruke i uske kosti. Često su nešto viši od svojih vršnjaka.
Psihološki faktori takođe utiču na apetit deteta. Svaka emocionalna nelagodnost može dovesti do odbijanja da jede i gubitka kilograma. Često se takve manifestacije primećuju kada dođe do promene životnih obrazaca i ritma. Na primer, kada dete krene u vrtić ili školu, seli se, bude svedok sukoba između odraslih ili samo upadne u nevolje. Ponekad deca na sličan način reaguju na pojavu mlađeg brata ili sestre.
Mnoge preterano zabrinute bake ili majke pokušavaju da nahrane dete po svaku cenu. Koriste se razne metode: od ubeđivanja, obećanja vrednog poklona ili slatkiša do pretnji i kazne. Prema psiholozima, pritisak nije najbolja opcija. Dete razvija upornu nesklonost procesu nasilnog hranjenja. Kao rezultat, gubitak apetita, averzija čak i prema najomiljenijim jelima.
Važno! Prekomerna mršavost može biti uzrokovana skrivenim bolestima . U ovom slučaju, uz nedostatak apetita, deca doživljavaju brzi zamor, letargiju i apatiju, i tada je neophodna konsultacija sa lekarom.
Šta da radim
Mnogi pedijatri se slažu da ako je mršavo dete veselo i aktivno i ne žali se na svoje zdravlje, onda roditelji ne treba da brinu. Ako postoje negativne manifestacije, bolje je konsultovati lekara. Samo on, na osnovu obavljenih pregleda i laboratorijskih testova, može doneti konačnu presudu i postaviti dijagnozu. Obično pedijatar propisuje opšti test krvi i urina. Da bi se isključilo prisustvo parazita u telu, vrši se dodatni pregled stolice. Lekar može da ponudi i ultrazvučnu dijagnostiku unutrašnjih organa itd.
Rana i ispravna dijagnoza je važna za postizanje pozitivnih rezultata. Zato, ako dete naglo gubi na težini, odmah se obratite lekaru.
Ako je zdravlje naslednika dobro, dobijanju na težini će pomoći:
- organizacija pravilne ishrane. Da bi dobilo težinu, dete treba da jede manje obroke 5-6 puta dnevno. Mnogo pažnje treba posvetiti
- kvalitetu i sadržaju kalorija u jelima. Za pravilnu ishranu treba izbegavati grickanje;
- lepa prezentacija jela. Pre svega, pozovite dete da sam izabere posuđe. Lepa prezentacija je takođe važna. Jelo možete ukrasiti
- sezonskim voćem ili povrćem, iseći hranu na nestandardne načine itd.
- održavanje režima. Za normalno funkcionisanje dečjeg organizma važno je da se dete ne umara i da dovoljno spava. Naučnici su
- dokazali da nedovoljno sna može dovesti do razvoja odbijanja da jedu
- sport. Fizička aktivnost poboljšava apetit. Ako dete ne želi da ide na trening, možete mu ponuditi šetnje u parku, ples i sl.
(Yumama)
BONUS VIDEO: