Simptomi kandide u crevima manifestuju se povećanim gasovima u stomaku, mukom, gađenjem, dijarejom, zatvorima, pojačanom željom za slatkim.Dok je kandida pod kontrolom dobrih bakterija u crevima, ona je bezopasna. Pod određenim uslovima dolazi do poremećaja ravnoteže i tada nastaje crevna kandidijaza.Glavni uzrok je uglavnom pad imuniteta, prekomerna upotreba antibiotika i loša ishrana puna šećera.
Pošto je ova gljivica jako uporna lekari preporučuju poseban režim ishrane pored regularne terapije.Važno je napomenuti da se samo ishranom ne možete rešiti ove uporne gljivice, ali možete sprečiti da se ponovo pojavi.
Na 5 do 7 dana kada je stanje akutno treba izbaciti sve mlečne proizvode, sveže voće i povrće. Poželjno je da jedete kuvani pirinač, kompot od jabuka, supu i dvopek. Ovo isključivo važi ako imate dijareju. Ukoliko imate zatvor ili nemate stomačnih tegoba onda ne treba izbacivati mlečne proizvode i poželjno je da jedete što više vlakana, sveže povrće, voće i žitarice od celog zrna.
Međutim, lekari preporučuju da se određen sistem ishrane poznata pod nazivom anti-kandida dijeta nastavi i nakon poboljšanja makar dva meseca sa postepenim uvođenjem hrane koja se izbegava.
Zabranjeno je:
- Veoma slatko voće (groždje, lubenica, dinja i mango), suvo voće, zaslađeni voćni sokovi, voće sa konzervansom);
- Namirnice od belog brašna (beli hleb i pecivo, torte, kolače, biskvite, testenine), beli pirinač i oljušteni krompir;
- Hrana koja sadrži gljivice kao pekarski i pivski kvasac, pekarske proizvode sa kvascem, zrele sireve i budjave sireve;
- Pečurke;
- Kikiriki;
- Sirće, majonez, senf, dresing za salatu, kečap, soja umak, kiseli krastavci i ukiseljeni proizvodi;
- Alkohol;
- Izbegavati antibiotike i lekove na bazi kortizona (ako je moguće) za vreme dijetoterapije.
Dozvoljeno je:
- 1-2 sveže voćke koje ne spadaju u grupu veoma slakog voća;
- Namirnice od brašna od celog zrna pšenice, u umerenoj količini, se može unositi, takodje krompir sa ljuskom, smedji ili integralni pirinač, integralne testenine (ima ih u prodavnicama zdrave hrane i većim supermarketima) i integralna peciva;
- Mlečni proizvodi, osim ukoliko postoji alergija na njih. Jogurt i acidofilni napitci imaju prednost nad mlekom i sirevima;
- Kafa i jaki čajevi u minimalnim količinama;
- Esencijalna ulja, posebno omega-3 kiselina ( riblja ulja, morske ribe: losos, skuša, tunjevina u ulju, sardine u ulju, itd.). Ukoliko se navedene namirnice ne koriste dovoljno, treba uzeti suplemente tj. omega 3 kiseline u vidu kapsula.
Korisni dodaci ishrani su: probiotici 1 do 2 dnevno posle doručka i večere, svakog dana najmanje 6 meseci; laneno seme ili ulje noćurka 1 kafena kašičica ili 3 kapsule, dva puta dnevno; vitamin A i vitamin C; beli luk; cink i magneziju.
(Yumama)