Kada se pomenu bakterije, svi prvo pomislimo na neke bolesti i bakterijske inekcije. Međutim, postoje i one druge, dobre bakterije, koje su jako važne za opšte zdravlje mališana.
Zdravlje počinje iznutra, a sistem organa za varenje je jedan od najvažnijih i najsloženijih sistema, na koji tokom dana utiču brojni faktori.
Za pravilno funkcionisanje digestivnog sistema i trakta zadužena je crevna flora, koja zavisi od prisustva dobrih bakterija. Kada su crevna flora, dobre bakterije i sistem za varenje u balansu, to pomaže mališanma da budu zdravi, da se zdravo i pravilno razvijaju.
Šta je crevna flora
Crevna flora se sastoji od milijardi mikroorganizama koji se nalaze u digestivnom traktu i neophodna je za zdravo varenje. U ljudskom telu postoje dve vrste crevne flore, fermentacija i truljenje. Mora se održavati ravnoteža između njih da bi telo pravilno funkcionisalo.
Fermentaciona crevna flora deluje na tvrda dijetalna vlakna koja potiču iz voća, povrća i žitarica, dok truležna crevna flora deluje na čestice hrane koje nesvarene dospeju u debelo crevo i razgrađuje ih za efikasno varenje.
Kolonizacija crevne flore bakterijama kod dece počinje nakon prvog hranjenja odojčadi, čime se formiraju prve korisne bakterije u digestivnom traktu. Tokom života, ravnoteža crevne flore se lako održava uz pomoć korisnih bakterija koje se nalaze u fermentisanoj hrani i dodacima ishrani, prenosi eva.ro.
Koje bakterije su korisne za decu
Dobre bakterije u digestivnom traktu, koje čine crevnu floru i pomažu telu da asimiluje hranljive materije, boreći se protiv infekcija. Ove korisne bakterije se mogu lako uneti kroz raznovrsnu i uravnoteženu ishranu ili se mogu davati kao dodaci ishrani.
Deca su često izložena raznim faktorima koji mogu uticati na ravnotežu crevne flore, a svaka neravnoteža u flori remeti probavni sistem, uzrokujući pojavu prvih simptoma, kao što su zatvor ili dijareja. Sveukupno zdravlje organizma i moć borbe protiv infekcija i bakterija iz spoljašnje i unutrašnje sredine zavisi od ravnoteže crevne flore, obezbeđene potrebnom dnevnom dozom korisnih bakterija za decu.
Uloga dobrih bakterija u crevima
Kao što smo već rekli, dobre bakterije u crevima imaju razne benefite i doprinose opštem funkcionisanju organizma, a ovo su neke od ključnih uloga:
- Održavaju pravilno funkcionisanje sistema za varenje, obezbeđujući deci normalno varenje i štiteći ih od raznih stanja, kao što su dijareja i zatvor;
- Pomažu u periodu uvođenja novih namirnica u ishranu i štite sistem za varenje od mogućih stanja izazvanih netolerancijom na hranu;
- Podržavaju imunitet iznutra i doprinose zaštiti tela od sezonskih virusa i bakterija;
- Doprinose proizvodnji supstanci i ćelija sa antimikrobnom ulogom, za zaštitu od patogena;
- Pomažu kod infekcija urinarnog trakta i ublažavaju njihove simptome;
- Podržavaju ravnotežu crevne flore tokom primene antibiotika i smanjuju njihovo štetno dejstvo;
- Pomažu u održavanju unutrašnje ravnoteže tela.
Na crevnu floru utiče mnogo toga, od nekih lekova, preko nezdrave ishrane do hroničnih bolesti, a efekti su vide gotovo odmah, bilo kroz pojavu dijareje kod dece ili kroz neprijatnosti koje sa sobom donosi konstipacija.
U tim slučajevima, važno je da se crevna flora vrati u balans uz pomoć dobrih bakterija u probioticima, bilo kroz fermentisanu hranu ili kroz suplemente (koje treba davati deci isključivo uz savet lekara).
BONUS VIDEO:
30 najčudnijih starih srpskih imena: Potpuno su zaboravljena, a imaju predivna značenja
Zaboravljeno žensko ime se vraća u modu: Nose ga male "kraljice" koje imaju i divne osobine
Najduža trudnoća ikada: Žena nosila bebu više od godinu dana, porođaj iznenadio čak i lekare
Najlepša imena za dečake: Mame su "presudile", imaju i predivna značenja
Dečaci koji nose ovo ime imaju posebnu zaštitu: Krase ih i neke sjajne osobine