Pored igranja sa vršnjacima, deca se najčešće vesele rođendanima zbog poklona koji će pristići. Iz tog razloga, teško im je da se strpe i ne mogu da dočekaju da ih otvore i vide šta su im to drugari kupili.

Međutim, treba li im zaista to omogućiti i ukoliko je odgovor odričan, koji se razlozi kriju iza toga?

Takav gest može povrediti drugu decu koja su pozvana na rođendan

Primaran cilj rođendanskih žurki jeste zabava za domaćine i goste, ali dete će vam iz znatiželje zatražiti da odmah otvori poklone. Međutim, to može doprineti tome da se ostala deca osete nelagodno - možda im roditelji nisu skoro kupili nešto, možda pomisle da vam se ne dopada njihov poklon ili da nije dovoljno dobar u odnosu na druge itd. Dakle, izbegavanjem ove aktivnosti tokom proslave ćete sve prisutne poštedeti osećaja neprijatnosti ili ljubomore.

Pažnja će sa druženja biti preusmerena na poklone

U glavnom fokusu rođendana trebalo bi da bude kreiranje uzbudljivih momenata i uspomena za dugoročno pamćenje, umesto prioritizovanje materijalnih stvarčica. Nikada ne bi trebalo dovoditi dete do tačke u kojoj poredi poklone koje je dobilo, dok su gosti još uvek u blizini.

Otvaranje poklona prouzrokovaće pritisak kod ostale dece

Iako je važno naučiti dete da ljubazno prihvati svaki poklon, to se ne može dogoditi ukoliko je u istoj prostoriji sa onima od kojih je poklone dobilo. Čak i ukoliko vaše dete izuzetno dobro ume da se snađe, razlika između iskrenog oduševljenja i samo dobrih manira biće itekako uočljiva. Možete li zaista tvrditi da bi vaše dete uspelo da zadrži za sebe da mu se neki od poklona nije dopao?