Šta kada se dete plaši da spava samo? Ne tražite čudovišta ispod kreveta, već probajte ovo

Evo šta možete da pokušate kako biste pomogli detetu koje se plaši da spava samo.

Shutterstock

Deca imaju bujnu maštu, koja je kod nekih posebno izražena uveče, kada treba da spavaju, pa odjednom "vide" čudovišta ispod kreveta, u ormaru i slično. Strah zaista može da bude problem zbog kojeg deca ne smeju da spavaju sama, a mi vam donosimo savete šta da radite ako se mališan plaši da spava sam.

Šta da radite ako se dete plaši da spava samo

Postoji nekoliko stvari koje možete da uradite kako bi se dete osećalo prijatnije i smireno pre spavanja:

  1. Dajte mu da nešto pojede pre spavanja kako ne bi ogladnelo usred noći
  2. Izdvojite vreme za čitanje ili maženje pre spavanja
  3. Dajte detetu nešto što će ga čuvati dok spava – recimo, neku igračku uz koju će se mališan osećati smirenije i sigurnije

Budite podrška detetu, nemojte da se ljutite i grdite ga što se plaši da spava samo, već strpljivi vežbajte njegovu samostalnost u spavanju.

Da li je dečji strah stvaran

Ponekad deca izmišljaju da ih je strah da spavaju sami kako bi mama ili tata proveli još malo vremena sa njima. Ako niste sigurni da li je zaista u pitanju strah ili nešto drugo, obratite pažnju na sledeće:

  • Da li se dete pre odlaska u krevet češće žali da ga je strah, nego tokom dana?
  • Da li deli svoje strahove samo sa jednim roditeljem? Odnosno, da li pokazuje anksioznost i strah samo kada ga taj jedan roditelj smešta u krevet?
  • Da li zaspi brzo i bez straha kada neko leži pored njega u krevetu?

Ako je odgovor barem na jedno pitanje potvrdan, moguće je da dete prosto ne može da zaspi samo, ali ne iz straha, već zato što želi još malo da bude sa vama, prenosi detstrana.ru.

Pazite da ne ohrabrujete anksioznost deteta

Ako ste zabrinuti za anksiozno ponašanje deteta, najpre obratite pažnju na svoje, odnosno da li možda nesvesno ohrabrujte takvo ponašanje mališana. Na primer, možda mu posvećujete više pažnje kada iskazuje takva osećanja.

Imajte na umu da će dete u nekom trenutku razviti sve veštine koje su mu potrebne da bi samo zaspalo, a vi ga u tome strpljivo ohrabrujte držeči se dosledno tri saveta sa početka teksta.

Kada vas dete pita da pređe u vaš krevet jer se plaši, razmislite o opciji da ipak vi legnete kod njega, kako ne biste poslali mališanu poruku da je njegov krevet nebezbedno mesto.

Šta ako se dete plaši čudovišta i slično

Ako dete kaže da se plaši čudovišta, veštica ili nečeg drugog, pokušajte da ne pridajete tome previše pažnje. Ni slučajno nemojte da u večernju rutinu uvrstite traženje čudovišta ispod kreveta, teranje čudovišta magičnim sprejovima i slično, kako biste uverili dete da je bezbedno. Umesto toga, jednostavno recite mališanu da u vašoj kući nema čudovišta i veštica, te da je bezbedno.

Drugi strahovi

Ako se, recimo, dete plaši mraka, biće dovoljno da ostavite uključenu neku lampu, tako da u sobi ne bude potpuni mrak, ali i da ne bude previše svetla.

Ukoliko se dete plaši da spava samo u svojoj sobi, možete da ga podstaknete da napravi listu strahova – čega se plaši najmanje, a čega najviše, a zatim mu pomognete da jedan po jedan prebrodi i stekne samopouzdanje da spava samo u sobi.

Radite na tome postepeno, tako da, na primer, najpre jedan roditelj spava sa detetom u sobi sa uključenom lampom, pa onda roditelji u sobi sa detetom sa isključenom lampom, pa na kraju dete samo u sobi sa uključenom lampom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako umiriti dete pred spavanje  TikTok/courtneyenglish.ot