Zašto tinejdžeri često imaju probleme sa spavanjem? Zamene noć za dan i stalno su umorni

Mnogi tinejdžeri teško zaspu jer se njihovi prirodni ciklusi spavanja bore protiv redovnih dnevnih rasporeda obaveza. Klincima je potrebno oko devet sati sna noću, a njihovo prirodno vreme spavanja je da ležu vrlo kasno.

Shutterstock

Nažalost, prenatrpani rasporedi tinejdžera i rani jutarnji polazak u školu dovode do toga da bi trebalo da idu na spavanje mnogo ranije, kada prirodno nisu pospani. To se skoro nikad ne dešava, ležu sve kasnije, bude se jedva, po ceo dan su bunovni i premoreni. Da li vam zvuči poznato i pitate se kako već jednom da rešite ovaj problem?

Prvo, uverite se da vaš tinejdžer ide u krevet i budi se u isto vreme svakog dana, uključujući vikende i odmore. Ovo je naravno prilično teško izvodljivo, ali prebacivanje između različitih ciklusa spavanja otežava tinejdžerima da se priviknu na bilo koji od njih. Takođe možete podstaći svog tinejdžera da svoj krevet učini zonom samo za spavanje. Oni mogu da čitaju, koriste svoj laptop ili razgovaraju preko mobilnog telefona negde drugde u svojim sobama. Ako zadrže svoje krevete samo za spavanje, njihova tela će početi da ulaze u režim spavanja kada uđu u krevet. Još bolje, klinci bi trebalo da prestanu da koriste elektroniku oko sat vremena pre spavanja. Ovog poslednjeg sata, neophodno je da se smire i uspore mozak od svih ovih stimulansa, što pomaže da pređu u režim spavanja.

Klinci u pubertetu piju više kofeina nego ikad, pa pokušajte da ograničite unos raznih energetskih pića, kafe i sl. Konkretno, tinejdžeri ne bi trebalo da piju kofein u roku od dva sata nakon odlaska u krevet. Takođe razmislite o tome koliko je vaš tinejdžer preopterećen vannastavnim aktivnostima i školskim zadacima. Ako zaista nema dovoljno sati u danu da pređe kroz sve to, odredite prioritete. Neke aktivnosti će možda morati da se smanje ili eliminišu.

 Ako vaš tinejdžer ima neko zdravstveno stanje i uzima lekove, razgovarajte sa lekarom da vidite da li poteškoće sa spavanjem mogu biti povezane sa zdravstvenim stanjem ili lekovima koji se uzimaju. Ne preporučuje se da tinejdžeri uzimaju lekove posebno da bi im pomogli da spavaju, iako se neka medicinska stanja, kao što su depresija ili problemi u ponašanju, leče lekovima koji mogu pomoći i da bolje spavaju. Konačno, razmislite da li su problemi sa spavanjem vašeg tinejdžera samo simptomi većeg problema, kao što je pokušaj izbegavanja škole, depresije ili nečeg ozbiljnijeg.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Dvorište sa bazenom raj za decu  Instagram/mrs_ermerson