Gotovo da nema roditelja koji nema problema sa detetom koje bi po ceo dan da gleda crtaće ili igra igrice. Ekrani su postali uobičajeni deo detinjstva naših mališana, ali svi znamo da mogu da ostave veoma negativne posledice na njih ako su deca previše izložena.
Da bi se smanjio taj negativan uticaj, Špansko udruženje pedijatara je napisalo vodič u kojem su objavili preporuke u vezi sa upotrebom tehnologije u različitim uzrastima.
"Digitalni svet, tableti, televizija, smartfoni imaju uticaj na zdravlje ne samo dece i adolescenata, već i na njihov život kasnije", upozorila je dr Maria Salmeron Ruiz, koautorka ovog vodiča, a njene reči preneo je portal bebesymas.com.
Pedijatri savetuju da roditelji motre na vreme koje deca provode uz ekrane, a evo koliko vremena se može smatrati relativno bezbednim za decu različitog uzrasta.
- Do dve godine: Deca do dve godine ne bi trebalo uopšte da budu izložena ekranima jer se smatra da ne postoji bezbedno vreme, tj. vreme uz ekrane koje im ne bi škodilo.
- Deca od tri do pet godina: Ne bi trebalo da uz ekrane provode duže od sat vremena dnevno.
- Deca starija od pet godina: Uz ekrane ne bi trebalo da budu duže od dva sata dnevno.
Ograničenje vremena koje deca provode uz ekrane je veoma važno. "Dati detetu od devet godina mobilni telefon na neograničeno vreme je kao da date Ferari nekome bez dozvole i pustite ga da vozi 200km/h", kaže direktorka Španskog udruženja za zaštitu podataka Mar Espanja Marti.
Takođe, važno je i gde će dete da koristi telefon. Njihov savet je da detetu dozvolite da koristi uređaje samo u zajedničkim prostorijama jer "postoji veći rizik ako ih koristi u prostorijama poput kupatila ili spavaće sobe".
Osim toga, pedijatri upozoravaju da držanje ekrana uključenim kao "pozadinske buke" ometa decu u učenju, kao i da produžena upotreba digitalnih medija povećava rizik od razvoja simptoma depresije, problema sa vidom i glavobolje.
Pored ograničenja vremena koje deca provode uz ekrane, važno je i povremeno prekontrolisati uređaje koje koriste, u njihovom prisustvu.
Na kraju, pedijatri savetuju i da budete dobar primer svojoj deci, tako da i sami ne budete preterano izloženi ekranima.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)