I dalje se borite da vam dete prespava celu noć, probali ste razne trikova a ono se i dalje budi. Pre nego što odustanete, obavezno obratite pažnju na ove razloge koji su stručnjaci isktakli da njaviše utiču na san mališana, ali ih roditelji nesvesno ignorišu.
Još uvek je malo
Jako malo beba od rođenja prespava noć. Prva dva meseca mališani se često bude zbog hrane i tonu u san, a spavaju između 12 i 18 sati dnevno. Većina može da prespava noć kada napuni devet meseci, iako to znači samo pet-šest sati u kontinuitetu. Međutim, prema rečima stručnjaka dete tek sa godinu ipo dana, do dve zaista počne da spaja celu noć, međutim nije uzrast taj koji diktira pravila već mnogi drugi faktori koji se dalje navode u tekstu.
Previše mu pomažete
Ako dugo uspavljujete dete, neće naučiti samo da zaspi nego će plakati za onim što mu pomaže - vama. Stavite ga na spavanje kada je pospano, ali još nije zaspalo, i naučiće da se uspava samo. U suprotnom svaki put kada se probudi pa makar to bilo i na kratko tražiće vašu blizinu i utehu.
Preumorno je
Deci vrtićkog i predškolskog doba potrebno je između 11 i 14 sati sna dnevno, uključujući i poslepodnevno dremanje. Rutina je ključna pa odredite tačno vreme odlaska u krevet, buđenja, dremanja, obroke i igranja.Svako dete je za sebe, ali trudite se da pratite ritam, jer svaki mali poremećaj utiče na nervozu,a samim tim i na san.
Strah od odvajanja
Normalno je da sva deca prođu kroz tu fazu. Pokušajte da ga ne ohrabrujete dodatnim razgovorima, pevanjem, ljuljuškanjem ili hranjenjem. Kada je staro oko šest meseci, detetu možete pomoći da samo zaspi tako što ćete mu nežno pričati i maziti ga. Budite uz njega i utešite ga, ali nemojte ga uzimati i hraniti samo kako bi ga utešili.
Nedostatak rutine
Ponavljanje istih stvari svakoga dana pre spavanja pomaže detetu da shvati da je vreme za spavanje. Rutina je vrlo važna. Na primer, možete da okupate dete, nahranite ga, pročitate mu jednu ili više priča, a onda i poželite laku noć. Sa takvom rutinom potrebno je početi što ranije. I ono najvažnije nemojte mu davati da gleda televiziju ili mobilni jer to bitno utiče na produženu budnost. Takođe izbegvajte da pojačane aktivnosti pred spavanje, jer ćete dete teže smiriti. Neka se intezitet igre postepeno smanjuje kako se približava vreme spavanja.
(Yumama)