Dugi niz godina se u savremenoj stomatologiji polemisalo na koji način je najbolje održavati higijenu usta i zuba kod dece, kao i koja je „prava“ prevencija bolesti usta i zuba kod najmlađih. Već od prvog izraslog mlečnog zubića, u uzrastu od šest meseci, savetuje se pranje zuba - najmanjom četkicom i najblažom pastom za zube, i to za vreme večernjeg kupanja deteta, pred spavanje.

Obavezno pranje dva puta dnevno

Kada je u pitanju uzrast od dve-tri godine, preporučuje se pranje zuba ujutru i uveče, pred spavanje,

Već od prvog izraslog mlečnog zubića, u uzrastu od šest meseci, savetuje se pranje zuba - najmanjom četkicom i najblažom pastom za zube

četkicom i pastom za zube odgovarajućom za uzrast. Veoma je važno da se, ako je moguće, uključi i treće pranje zuba - za vreme boravka u vrtiću, tačnije posle ručka. Nažalost, u vrlo malom broju vrtića se praktikuje pranje dečjih zubića pod nadzorom vaspitačica (najčešće se sprovodi u nekim privatnim vrtićima).

Druga godina - prekretnica

Kada dete napuni dve godine, nastaje prekretnica u higijeni zuba. Razlozi su sledeći: kao prvo, dolazi do „postavljanja“ svih mlečnih zuba u ustima, i na taj način se stvaraju uslovi za žvakanje svih namirnica koje jedu i odrasli. Drugo, povećava se konzumiranje svih vrsta slatkiša i šećera, što povećava rizik od nastanka karijesa na mlečnim zubićima.

Ne branite slatkiše, učite decu da peru zube posle njih!

Roditeljima se savetuje da deci ne zabranjuju uzimanje slatkiša, već da posle svakog slatkog obroka dete opere zube.

Veoma je važno ne dozvoliti deci da uveče, pred spavanje, pojedu slatkiše a da ne operu zube!

Isto tako je važno ne dozvoliti deci da uveče, pred spavanje, posle večere pojedu slatkiše a da ne operu zube! Dužnost roditelja je da deci uzrasta dve-tri godine najpre oni operu zube, pa tek posle toga dozvole da ih deca sama peru. Takva dinamika pranja zuba mora da se odvija najmanje dva puta dnevno.

I ishrana je važna za zdrave zubiće

Ishrana je takođe veoma važna - mora da obiluje mesom, povrćem i voćem. Ne sme se dozvoliti detetu da unos vode tokom celog dana zameni veoma slatkim i štetnim sokićima, zato što oni sadrže jake šećere, odgovorne za nastanak karijesa. Obaveza roditelja je da decu uzrasta od dve godine pa naviše svakih šest meseci vode kod stomatologa na preventivne preglede - u cilju rane detekcije karijesa i drugih oboljenja usta i zuba. Svaki od navedenih saveta dragoceno pomaže da mlečni zubići, kao „čuvari prostora“, spremno dočekaju svoje zamenike - stalne zube.

Dr Milan Kuljača, spec. stomatolog